به مرکز مشاوره آوای فرشته خوش آمدید

مشاوره خانواده در شیراز

مشاوره خانواده نوعی از مشاوره است که به برطرف کردن مسائل خانوادگی و آنچه در یک خانواده می‌گذرد، می‌پردازد. مشاوره خانواده به بررسی مسائل و مشکلات همه افراد خانواده می‌پردازد و با آنها ارتباط مؤثر و مفیدی برقرار می‌کند. مشاوران خانواده از جمله روانشناسانی هستند که به دلیل بررسی کل خانواده و مراجعه همه اعضای خانواده، می‌توانند تحلیل بهتر و روشن تری از مسائل افراد آن خانواده داشته باشند

چه موقع باید از مشاوره خانواده استفاده کرد ؟

طبق نظر بهترین روانشناس خانواده ، برخی از مشکلات به قدری با خانواده پیوند می خورد که نیازمند درمان از طریق مشاوره خانواده و خانواده درمانی می باشد زیرا که ممکن است این مشکلات به خاطر ساختار خانواده ای که فرد در آن زندگی می کند و بزرگ شده است ، باشد . در مواردی وقوع اتفاقاتی که ممکن است تمام اعضای خانواده را تحت تاثیر قرار دهد مانند مرگ یکی از عزیزان نیز می تواند  مفید باشد .طبق نظر مشاور خانوادگی  به وجود آمدن تنش ها و بحث ها در هر خانواده ای طبیعی می باشد و به عبارتی هر فردی با اختلافات خانوادگی مواجه می شود . این اختلافات ممکن است بین زوجین یا ارتباط والدین و فرزندان باشد . وجود اختلافات خانوادگی نیازمند آشنایی با مهارت هایی برای از بین بردن تنش های موجود می باشد . مشاوره خانواده بسیار گسترده است و  این شیوه درمانی را می توان در شاخه های مختلف که مربوط به روانشناسی خانواده باشد استفاده کرد .  

ریشه آسیب‌ها:

دور ماندن از آسیب‌های احتمالی، ریشه در آسیب‌های کودکی که در خانواده با آنها روبرو شده‌ایم دارد. اگر کودکی در خانواده آسیب دیده باشد، در جنگ و بحث‌های مدام بوده باشد، عزت نفسش رشد پیدا نکرده باشد و ارتباط مؤثر و مفیدی با افراد خانواده نداشته باشد، او را به آسیب‌های دوره بزرگسالی نزدیک می‌کند و پس از آن با مقداری از خشم و کینه و حس خودتخریبی به سمت آسیب سوق داده می‌شود. اعتیاد، طلاق، اختلال شخصیت، اجتماع گریزی و ضد اجتماعی بودن از دسته آسیب‌هایی هستند که متوجه هر فردی است که در کودکی خانواده بامحبت و حمایت گری نداشته است؛ بنابراین خانواده‌ها وظیفه بسیار خطیری در رشد و حمایت فرزندانشان دارند و تنها تأمین غذا و جای خواب خوب، فرزندانشان را فرزندانی با روان سالم و دور از آسیب نمی‌کند. ممکن است فرزندی در خانواده ایی عذای خوب نخورد اما احساس امنیت و حمایت خانوادگی خود را در آن شرایط از پدر و مادرش دریافت کند و بتواند درک کند که «ما همدیگر را دوست داریم و برای رفع نیازهایمان تلاش می‌کنیم و فقط ممکن است الان شرایط بدی داشته باشیم اما یکدیگر را داریم و در کنار هم خواهیم بود.


مشاوران خانواده می‌توانند در مواردی که خانواده‌ها با هم در بحث‌های طولانی هستند و حتی نمی‌توانند منظور اصلیشان را بهم رسانند، عاملی برای کمک به افراد خانواده باشند و با صرف وقت برای هر یک از اعضای خانواده و شنیدن حرفهای هر کدام به صورت جداگانه به نوعی اتحاد، آشتی و برقراری صلح به افراد خانواده برسند

 

هدف مشاوره خانواده در شیراز

هدف مشاوره خانواده چیست؟ کمک به اعضای خانواده در بهبود ارتباطات، حل مشکلات خانوادگی، درک و رسیدگی به شرایط خاص خانواده (به عنوان مثال مرگ، بیماری جسمی یا روحی یا مسائل کودک و نوجوان) و ایجاد عملکرد بهتر خانواده است. 

مشاوره خانواده می تواند به خانواده هایی که دارای عضو مبتلا به بیماری های جسمی یا روانی جدی هستند، در مورد بیماری ها آموزش دهد و مشکلات مربوط به نگهداری از اعضای خانواده را برطرف کند. 

برای کودکان و نوجوانان، مشاوره خانواده بیش تر هنگامی که کودک یا نوجوان دارای اضطراب یا اختلال خلقی است مورد استفاده قرار می گیرد و از اختلال در عملکرد خانواده جلوگیری می کند.

 

فرآیند مشاوره خانواده در شیراز

تعریف مشاوره خانواده به طور کلی فرآیند درمان است که توسط درمانگر یا تیم درمانی که در زمینه تکنیک های خانواده و گروه درمانی آموزش دیده و با تجربه هستند، انجام می شود. 

درمانگران ممکن است روانشناس، روانپزشک، مددکاران اجتماعی یا مشاور باشند. مشاوره خانواده شامل چندین جلسه درمانی است که معمولاً در فواصل منظم (به عنوان مثال، یک بار در هفته) برای چندین ماه انجام می شود و هر جلسه حداقل یک ساعت طول می کشد.

به طور معمول، مشاوره خانواده برای رفع یک مشکل خاص مانند ابتلا به یک اختلال روانشناختی یا سازگاری با مرگ اعضای خانواده آغاز می شود. با این حال، جلسات درمانی معمولاً مشکلات دیگری را در خانواده از جمله مشکلات ارتباطی بین اعضا را نشان می دهد. 

در جلسات درمانی، درمانگران به تجزیه و تحلیل روند تعاملات و ارتباطات اعضای خانواده با یکدیگر می پردازند. 

مشاوره خانواده براساس تئوری سیستم خانواده استوار است، که در آن به اعضای خانواده به عنوان یک ارگانیسم زنده و پویا نگاه می شود. 

در این دیدگاه به اعضای خانواده برای رفع مشکلاتی که دارند کمک می شود. نظریه سیستم خانواده بر اساس چندین مفهوم اصلی بنا شده است.

این مطالب را از دست ندهید

آدرس مرکز مشاوره شیراز

تلفن پذیرش :  09120206501

ایمیل  : info[at]moshaverava[dot]ir

مرکز مشاوره در شیراز| آوای فرشته

مرکز مشاوره در شیراز آوای فرشته تخصصی ترین و بزرگترین گروه روانشناسی در شیراز ، واقع در ستارخان می باشد که خدمات ارزیابی روانشناختی در شیراز، مشاوره کودک  در شیراز ،  روانشناسی کودک در شیراز، تست های روانشناسی  در شیراز، روانسنجی  در شیراز، تست هوش و استعدادیابی، رواندرمانی اختلالات بالینی، مشاوره ازدواج، مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی و شغلی را زیر نظر بهترین دکتر روانشناس و روانشناس خوب در شیراز ارائه می دهد. از مزیت های گروه روانشناسی و کلینیک روانشناسی آوای فرشته می توان به تعهد و تجربه روانشناس، درمان چندوجهی و تیمی، تجهیزات پیشرفته و بروز، آرامش فیزیکی و دسترسی مناسب اشاره کرد. مخاطبین کلینیک روانشناسی آوای فرشته کودکان، نوجوانان، والدین و خانواده ها، زوجین، مدیران و سازمان ها و تمامی افرادی که به سلامت روان، آرامش و پیشرفت اهمیت می دهند، هستند.