به مرکز مشاوره آوای فرشته خوش آمدید

 

مشاوره شغلی در شیراز

تنوع شغل‌ها بسیار بیشتر از سالهای دور است. پدران ما این همه گزینه برای انتخاب شغل نداشتند، از بین این همه گزینه مختلف، کدامیک مناسب حال من است؟ کدام شغل می‌تواند رضایت شغلی را برای من به ارمغان آورد؟

از طرف دیگر توقع ما از شغل هم بسیار بیشتر از گذشته است. حالا ما انتظار داریم که شغل ما علاوه بر اینکه درآمد خوبی نصیبمان کند، در راستای علایق و استعدادهای ما هم باشد. حرف زدن از پدیده‌هایی مثل استعدادیابی و علاقه‌سنجی شاید ۲۰۰ سال پیش خنده‌دار به نظر میرسید، اما این روزها اوضاع خیلی فرق دارد.

در مسیر رسیدن به شغل مناسب، ما بارها دچار سرگردانی می‌شویم. نمیدانیم از شغل چه می‌خواهیم و کدام شغل، همان شغلِ رویایی ماست؟

در میانه این سردرگمی و پیچیدگی، مشاور شغلی می‌تواند راهنمای ما در رسیدن به شغل مناسب باشد. گاهی یک مشورت شغلی درست‌، می‌تواند منجر به تصمیم‌گیری بسیار بهتری شود و هم باعث صرفه‌جویی در زمان و سایر منابع شود و هم زندگی را برای ما دلنشین‌تر کند.

 

مشاوره شغلی چیست؟

توسعه حرفه‌ای شما فرآیند مادالعمر است که چه شما بدانید یا نه در واقع از زمان تولد شما آغاز می‌شود! عواملی زیادی بر پیشرفت حرفه‌ای شما تاثیر می‌گذارند که از جمله آنها می‌توان به علاقه، توانایی، ارزش‌ها، شخصیت‌، زمینه‌های خانوادگی و شرایط شما اشاره کرد. مشاوره شغلی فرآیندی است که به شما کمک می‌کند تا هم خودتان و هم دنیای کسب و کار را با هدف تصمیم‌گیری‌های حرفه‌ای، تحصیلی و زندگی خود بشناسید و درک کنید.

توسعه حرفه‌ای شما فرآیند مادالعمر است که چه شما بدانید یا نه در واقع از زمان تولد شما آغاز می‌شود! عواملی زیادی بر پیشرفت حرفه‌ای شما تاثیر می‌گذارند که از جمله آنها می‌توان به علاقه، توانایی، ارزش‌ها، شخصیت‌، زمینه‌های خانوادگی و شرایط شما اشاره کرد. مشاوره شغلی فرآیندی است که به شما کمک می‌کند تا هم خودتان و هم دنیای کسب و کار را با هدف تصمیم‌گیری‌های حرفه‌ای، تحصیلی و زندگی خود بشناسید و درک کنید. توسعه شغلی فراتر از تصمیم‌گیری در زمینه رشته تحصیلی و کاری است که زمان تحصیل می‌خواهید به آن دست پیدا کنید. این یک فرآیند مادام‌العمر هست! به این معنی که شما در طول زندگیتان تغییر خواهید کرد، شرایط تغییر خواهند کرد و بطور پیوسته باید درباره حرفه و زندگی خود تصمیم‌گیری کنید. هدف از مشاوره شغلی فقط این نیست که بتوانید تصمیم‌های مورد نیاز حال حاضر خود را بگیرید، یا یک انتخاب شغل موفق داشته باشید، بلکه دانش و مهارت کافی در اختیارتان می گذارد تا بتوانید برای موقعیت های مهم و زندگی آینده خود بهترین تصمیم گیری ها را داشته باشید.

 

مشاوره شغلی چه کمک هایی به شما میکند؟

 

• به شما کمک می‌کند تا بدانید که (چه کسی) هستید و از تحصیلات، حرفه و زندگیتان چه می‌خواهید.

• کسی است که با شما درباره افکار، احساسات، ایده‌ها و نگرانی‌هایتان درباره انتخاب‌های حرفه‌ای و تحصیلی صحبت می‌کند و به شما کمک می‌کند تا از افکار و احساسات خود سر در بیاورید، آنها را سازمان‌دهی کنید و به آنها معنا ببخشید.

• به شما کمک می‌کند تا عوامل موثر بر توسعه حرفه‌ای خود را بشناسید، همچنین به شما کمک می‌کند تا علاقه‌مندی، توانایی و ارزش‌های خود را ارزیابی کنید.

• به شما کمک می‌کند تا منابع اطلاعاتی حرفه خود را پیدا کنید.

• به شما کمک می‌کند تا گام‌های بعدی خود را تعیین کرده و برنامه‌ای برای دستیابی به اهداف خود ایجاد کنید.

مشاور شغلی شما نمی‌خواهد:

• به شما بگوید چه کنید، یا در چه رشته‌ای متخصص شوید و یا اینکه کدام حرفه را دنبال کنید.

 

مشاوره شغلی شیراز

 

چه کسانی به مشاوره شغلی نیاز دارند؟

مشاوره شغلی فقط برای انتخاب شغل نیست، از آنجا که توسعه حرفه‌ای یک فرآیند مادام‌العمر است، مشاوره شغلی می‌تواند برای هر کسی از جمله دانشجویان سال اول، دانشجویان سال دوم، جوانان، سالمندان و حتی فارغ‌التحصیلان مناسب باشد. هرچند که شما قبلا تصمیم‌گیری خودخواسته درباره آینده‌تان را شروع کرده‌اید، اما مشاوره شغلی به شما کمک می کند تا بهتر آماده شوید! توصیه می‌کنیم که همه دانشجویان سال اول با مشاور حرفه‌ای دیدار کنند.

در زیر نمونه‌هایی مرتبط که دانشجویان سال اول با مشاوره شغلی مطرح کرده‌اند آمده است:

کشف گزینه‌های حرفه‌ای و رشته‌ (دانشگاهی)

• "هیچ نظری درمورد اینکه می‌خواهم با زندگی‌ام چه کنم ندارم."

• "نمی‌دانم وارد چه رشته‌ای شوم."

• "من دو گزینه خیلی خوب دارم اما نمی توانم انتخاب کنم."

• "می‌دانم چه رشته‌ای را انتخاب کنم اما ایده‌ای درمورد اینکه بعد از فارغ‌التحصیلی چه کنم ندارم."

• "می‌دانم چکار کنم اما مطمئن نیستم که بهترین رشته را انتخاب کرده باشم."

• "می‌خواهم به اینم با توجه به رشته تحصیلی‌ام چه شغل‌هایی می‌توانم داشته باشم."

حل و فصل تضادها

• "من موضوعات زیادی را دوست دارم، و در حال تغییر رشته‌ام هستم چون هنوز مطمئن نیستم کدام یک برای من مناسب‌ترین است."

• "من هیچکدام از کلاس‌ها را دوست ندارم و ظاهرا هیچ رشته‌ای برای من جذاب نیست."

• "من تجربه‌های زیادی دارم و می‌خواهم مسیر حرفه‌ای جدیدی را پیدا کنم که براساس مهارت‌هایی باشد که تابحال داشته‌ام."

• "می‌خواهم وارد رشته‌ای شوم که همیشه فرصت های شغلی زیادی داشته باشد تا بتوانم انتخاب شغل راحت تری داشته باشم."

• "می‌خواهم حرفه‌ای را انتخاب کنم که درآمد قابل توجهی داشته باشد."

• "من در راستای حرفه‌ام کار می‌کنم، اما بعضی وقت ها فکر می‌کنم شاید دوست دارم که خانه‌دار باشم."

• "من همیشه برنامه‌ریزی کرده‌ام که در اینجا بمانم، اما برای آنچه که دوست دارم انجام بدهم باید جابجا شوم."

 

بهترین زمان برای دریافت مشاوره در زمینه کار و شغل چه زمان است؟

شاید با شنیدن واژه مشاوره شغلی تنها به یاد جوانانی بیافتید که تازه فارغ التحصیل شده‌اند و حالا به دنبال انتخاب یک شغل یا راه اندازی یک کسب کار برای خود هستند. ولی مشاوره شغلی تنها مختص به این افراد نیست و در هر مقطعی می‌تواند به شما کمک کند تا استعدادها و توانایی خود را بهتر بشناسید. با دست یابی به این شناخت نه تنها می‌توانید انتخاب درست‌تری در رابطه با شغل یا کسب کار خود داشته باشید، بلکه می‌توانید شغل مناسب‌تری برای خود برگزینید یا به کسب و کار خود رونق بیشتری دهید. حتی کاهش استرس شغلی به کمک مشاوره سریع‌تر اتفاق می‌افتد. مشاوره شغلی در هر زمانی به شما کمک می کند تا در زندگی کاری خود موفق‌تر عمل نمایید.

 

سخن آخر

مرکز مشاوره آوا آماده ارائه هرگونه خدمات مشاوره شغلی حضوری و در صورت درخواست مراجعان، مشاوره تلفنی به شما عزیزان می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید.

 

این مطالب را از دست ندهید

آدرس مرکز مشاوره شیراز

تلفن پذیرش :  09120206501

ایمیل  : info[at]moshaverava[dot]ir

مرکز مشاوره در شیراز| آوای فرشته

مرکز مشاوره در شیراز آوای فرشته تخصصی ترین و بزرگترین گروه روانشناسی در شیراز ، واقع در ستارخان می باشد که خدمات ارزیابی روانشناختی در شیراز، مشاوره کودک  در شیراز ،  روانشناسی کودک در شیراز، تست های روانشناسی  در شیراز، روانسنجی  در شیراز، تست هوش و استعدادیابی، رواندرمانی اختلالات بالینی، مشاوره ازدواج، مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی و شغلی را زیر نظر بهترین دکتر روانشناس و روانشناس خوب در شیراز ارائه می دهد. از مزیت های گروه روانشناسی و کلینیک روانشناسی آوای فرشته می توان به تعهد و تجربه روانشناس، درمان چندوجهی و تیمی، تجهیزات پیشرفته و بروز، آرامش فیزیکی و دسترسی مناسب اشاره کرد. مخاطبین کلینیک روانشناسی آوای فرشته کودکان، نوجوانان، والدین و خانواده ها، زوجین، مدیران و سازمان ها و تمامی افرادی که به سلامت روان، آرامش و پیشرفت اهمیت می دهند، هستند.