به مرکز مشاوره آوای فرشته خوش آمدید

 

مشاوره ازدواج چیست؟

حالا وقت جواب دادن به سوال اصلیه: مشاوره ازدواج چیست و چرا مهم است؟

مشاوره ازدواج یا همان زوج درمانی یکی از انواع مشاوره روانشناسی است که تمرکز آن بر روی موضوعات مربوط به ازدواج و هدف اصلی یک مشاور ازدواج خوب، رفع مشکلات بین زن و شوهر و ایجاد رابطه ای رو به رشد می باشد.

تعداد جلسات مشاوره ازدواج در شیراز

مشاوره قبل از ازدواج معمولا در مراکز مشاوره ازدواج و توسط مشاوره متخصص این کار صورت می گیرد. زوج ها معمولا بین 5 تا 7 جلسه به مشاوره ازدواج نیاز دارند تا بتوانند نتایج دلخواه خود را به دست آورند. برای اشخاصی که امکان حضور در مرکز مشاوره ازدواج برای آن ها میسر نیست، مشاوره ازدواج تلفنی کمک می کند تا روند کار راحت تر پیش برود و یا حداقل برخی از جلسه های حضوری را می توان با مشاوره ازدواج تلفنی انجام داد.

مشاور ازدواج در شیراز

 

مشاورهٔ ازدواج چگونه انجام می‌شود؟

در جلسهٔ مشاورهٔ پیش از ازدواج روان‌شناس با انجام مصاحبهٔ بالینی به شناختی کلی از شرایط طرفین دست می‌یابد. سپس با بهره‌گیری از آزمون‌های معتبر علمی به سنجش و ارزیابی زوجین می‌پردازد. این آزمون‌ها با هدف ارزیابی سلامت روانی، شناخت تفاوت‌ها و ویژگی‌های مشترک زوجین و احتمال موفقیت‌آمیز بودن ازدواج را ارزیابی می‌کند. با این حال آزمون‌ها قطعیت ندارند و روان‌شناس با تمرکز روی گفته‌های زوجین به شناخت دقیق و جامعی از آن‌ها می‌رسد.

روان‌شناس در مشاورهٔ ازدواج، به سنجش و ارزیابی تفاوت‌های زیر‌بنایی شخصیت زوجین می‌پردازد. در این جلسه زوجین دربارهٔ خودشان، سبک زندگی، خانواده، ویژگی‌های شخصی، معیارهای انتخاب همسر، انتظارات، خطوط قرمز و احساساتشان با روان‌شناس سخن می‌گویند. این گفته‌ها و ارزیابی‌های روان‌شناختی انجام شده به روان‌شناس کمک می‌کند تا چشم‌اندازی را از آیندهٔ زوجین در صورت ازدواج، برایشان ترسیم کند. در این مرحله، روان‌شناس می‌تواند میزان موفقیت ازدواج را ارزیابی کند. روان‌شناس زوجین را در خصوص موانع و چالش‌های ازدواج آگاه می‌کند اما به آن‌ها نمی‌گوید که باید ازدواج کنند یا نکنند. وظیفهٔ روان‌شناس در مشاورهٔ پیش از ازدواج آگاه‌سازی زوجین است. این زوجین هستند که تصمیم نهایی را برای زندگی مشترک یا پایان دادن به رابطه می‌گیرند.

 

آیا انجام مشاوره قبل از ازدواج ضروری است؟

با وجود این‌که برخی از زوجین مشاورهٔ پیش از ازدواج را جدی نمی‌گیرند، انجام مشاوره قبل از ازدواج یک نیاز اساسی است. هنگامی که طرفین هدفی به نام ازدواج را به عنوان هدف مشترک در نظر می‌گیرند باید به شناخت بیش‌تری از هم برسند. در این شرایط نیاز است صبور باشند و منطق را در کنار عشق در نظر بگیرند. در این شرایط می‌توانند پیش یک روان‌شناس بروند و مشاورهٔ ازدواج بگیرند. تا با شناخت از باورها، سلیقه‌ها، خواسته‌ها، تفاوت‌ها و … بتوانند فردی را که برای ازدواج انتخاب کرده‌اند بهتر بشناسند. زوجین با آرزوی خوشبختی با هم ازدواج می‌کنند. پس کمک گرفتن از یک متخصص می‌تواند راهکار خوبی برای شناخت همسر و ارزیابی میزان موفقیت ازدواج باشد.

مشاورهٔ ازدواج به دامنهٔ گسترده‌ای از افراد با ویژگی‌ها و مشکلات گوناگون کمک می‌کند. زوجین می‌توانند با هدف بهبود رابطه و رسیدن به درک متقابل پیش روان‌شناس بروند. از سوی دیگر برخی افراد با هم دچار کشمکش هستند و دربارهٔ آیندهٔ زندگی مشترکشان دچار شک و تردید می‌شوند. در این شرایط مشاورهٔ پیش از ازدواج بسیار مهم و سازنده است.

 

سخن آخر

مرکز مشاوره ازدواج آوا آماده ارائه هرگونه خدمات مشاوره قبل از ازدواج حضوری و در صورت درخواست مراجعان، مشاوره تلفنی ازدواج به شما عزیزان می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید.

این مطالب را از دست ندهید

آدرس مرکز مشاوره شیراز

تلفن پذیرش :  09120206501

ایمیل  : info[at]moshaverava[dot]ir

مرکز مشاوره در شیراز| آوای فرشته

مرکز مشاوره در شیراز آوای فرشته تخصصی ترین و بزرگترین گروه روانشناسی در شیراز ، واقع در ستارخان می باشد که خدمات ارزیابی روانشناختی در شیراز، مشاوره کودک  در شیراز ،  روانشناسی کودک در شیراز، تست های روانشناسی  در شیراز، روانسنجی  در شیراز، تست هوش و استعدادیابی، رواندرمانی اختلالات بالینی، مشاوره ازدواج، مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی و شغلی را زیر نظر بهترین دکتر روانشناس و روانشناس خوب در شیراز ارائه می دهد. از مزیت های گروه روانشناسی و کلینیک روانشناسی آوای فرشته می توان به تعهد و تجربه روانشناس، درمان چندوجهی و تیمی، تجهیزات پیشرفته و بروز، آرامش فیزیکی و دسترسی مناسب اشاره کرد. مخاطبین کلینیک روانشناسی آوای فرشته کودکان، نوجوانان، والدین و خانواده ها، زوجین، مدیران و سازمان ها و تمامی افرادی که به سلامت روان، آرامش و پیشرفت اهمیت می دهند، هستند.