به مرکز مشاوره آوای فرشته خوش آمدید

 

اختلال هراس (حمله پانیک) چیست؟

فرض کنیم در معرض خطر جدی هستیم مثلاً یک قاتل هفت‌تیر به‌ دست روبه‌روی ما ایستاده است؛ بدن ما خود را برای فرار یا مبارزه آماده می‌کند، تعداد ضربان قلب زیاد می‌شود، خون به‌ سمت عضلات دست‌ و پا سرازیر می‌شود و یک حس لرزش خفیف به‌وجود می‌آورد؛ عرق می‌کنیم، برافروخته می‌شویم، به‌ شدت می‌ترسیم، برانگیخته می‌شویم و بسیار هشیار می‌مانیم. در حمله‌ی هراس همه‌ی این‌ها اتفاق می‌افتد بدون این که خطری فرد را تهدید کند. در اوج حمله‌ی هراس، به‌قدری ترس زیاد می‌شود که فرد مبتلا فکر می‌کند این وضع غیرواقعی‌ست و درست همان احساس تماشای فیلم به او دست‌ می‌دهد؛ جدا از موقعیت. به‌قدری ترس زیادی را تجربه می‌کنند که نگرانی از مرگ، سکته قلبی، از دست دادن کنترل خود و دیوانگی به همه‌ی این‌ها اضافه می‌شود.

برخی افراد هر‌ روز چندین حمله هراس دارند و بعضی دیگر هر چند هفته تا چند ماه حمله هراس را تجربه می‌کنند. از آن‌جا که حمله هراس حتی گاهی در خواب سراغ فرد می‌آید، آنها همیشه نگران هستند که شاید در هر لحظه حمله‌ی هراس آغاز گردد. آنها نه تنها رنج روانی و مشکلات جسمی حمله‌ی هراس را تحمل می‌کنند بلکه از ترساندن دیگران و رفتارهای افراطی خود هنگام حمله خجالت می‌کشند. به‌همین دلیل بیشتر مبتلایان از جمع گریزان هستند، زیرا نمی‌دانند اگر حمله‌ی هراس پیش بیاید چگونه و با چه بهانه‌ای فوری از آنجا بیرون بروند. به این حالت، «جمع هراسی» یا «آگورافوبیا» گفته می‌شود.

مبتلایان به جمع‌ هراسی شاید به ورزشگاه یا تالار نمایش نروند یا از سفر با اتوبوس یا هواپیما بترسند و از رانندگی در جاده‌هایی که پل یا تونل دارد طفره روند.

 

علائم حمله پانیک

اکنون که  تا حدی متوجه شدیم که حمله پانیک چیست، بهتر است به این نکته بپردازیم که نشانه های بروز آن چیست. علائم حملات پانیک در هر فردی متفاوت است. برخی از افرادی که دچار حمله پانیک می شوند، در ابتدا گمان می کنند که دچار حمله قلبی شده اند و یا در حال مرگ هستند. برخی از افراد آن چنان احساسات بدی را تجربه می کنند که حتی از بازگو کردن آن برای دیگران نیز واهمه دارند. برای رهایی از پانیک، باید ابتدا دقیقا بدانیم پانیک چیست، چه علائمی دارد و از بیان احساسات خود به پزشک و درمانگر هراسی نداشته باشیم.

 

مشکل حمله عصبی


علائم و نشانه های پانیک ناگهان ایجاد می شود و معمولا تا 10 دقیقه بعد به اوج خود می رسد. طول حملات به ندرت بیش تر از یک ساعت طول می کشد و معمولا بین 20-30 دقیقه به پایان می رسد. حمله پانیک در هر زمان و مکانی رخ می دهد. برای مثال، ممکن است شما در حال خرید از فروشگاه باشید، در اتوموبیل خود را حال رانندگی باشید و یا حتی روی مبل در حال تماشای تلوزیون باشید. حمله پانیک به سراغ شما خواهد آمد و موجب می شود تا برای لحظاتی احساسات بسیار تلخی را تجربه کنید.

برای رهایی از پانیک ، ابتدا باید بدانیم حمله پانیک چیست و چه علائمی دارد. علائم حمله پانیک به شرح زیر است:

 • تنگی نفس
 • افزایش ضربان قلب (تپش قلب)
 • درد قفسه سینه یا احساس سنگینی
 • احساس لرزش
 • احساس خفگی
 • احساس جدا شدن از محیط اطراف
 • عرق کردن
 • احساس حالت تهوع و ناراحتی معده
 • احساس سرگیجه
 • گرگرفتگی
 • ترس از مرگ
 • از دست دادن کنترل و انجام دیوانه وار امور

برای رهایی از پانیک، شما باید مجموعه رفتارهایی را برای هنگام بروز حمله و قبل از رخ دادن آن تمرین نمایید. هم چنین داروی بیماری پانیک نیز به رفع بهبود علائم این اختلال کمک قابل توجهی می کند.

 

آیا این حملات خطرناک و کشنده است؟

خیر. حملات پانیک منجر به مرگ نمی شود اما به خصوص در صورت شدید بودن علایم عوارضی دارد که ممکن است در زندگی عادی فرد اختلال ایجاد نماید و حتی در مواردی وی را از انجام کار روزانه باز دارد.

 

درمان بیماری پانیک

با هر دو روش دارویی و غیر دارویی میتوان از بروز این حملات پیشگیری نمود.

استفاده توام از روش های دارویی وغیر دارویی برای کنترل بیماری مفید تر است لیکن در هر شرایط استفاده از دارو اطمینان بخش تر است

برای درمان دارویی از گروههای مختلف دارویی و ترکیب آنان میتوان استفاده کرد. گروههای دارویی مانند آلپرازولام و کلونازپام به علت تاثیر سریع آنها در ابتدای درمان بسیار موثر میباشند ولی باید توجه داشت که پس از کنترل حملات هر چه زودتر و با نظم معین باید بتدریج کم شده و قطع شوند.
گروه داروهای فلاکستین، سیتالوپرام، پاروکستین از داروهای موثر و مفیدی هستند که لازم به مدت طولانی تری ادامه یابند.
درمان های غیر دارویی موثر شامل آرام سازی بدن و شناخت درمانی که بر اساس نیاز بیمار میتوان استفاده نمود
تا کی باید درمان ادامه یابد؟
از آنجائیکه خطر عود بیماری در صورت قطع بی موقع دارو بیش از ۶۰% است، از این رو بهتر است حتی پس از کنترل کامل حملات پانیک نیز درمان را ادامه داد.

طی ۱ تا ۳ هفته از شروع درمان حملات کم و حتی قطع می شوند
برای کنترل کامل حملات، لازم است درمان ۳ تا ۶ ماه ادامه یابد
برای پیشگیری از عود بیماری توصیه می شود درمان تا یک سال ادامه یابد. البته پس از کنترل بیماری مقدار و تعداد داروها کم خواهد شد ولی بهتر است بر اساس نظر پزشک خود، داروها تعدیل شوند

این مطالب را از دست ندهید

آدرس مرکز مشاوره شیراز

تلفن پذیرش :  09120206501

ایمیل  : info[at]moshaverava[dot]ir

مرکز مشاوره در شیراز| آوای فرشته

مرکز مشاوره در شیراز آوای فرشته تخصصی ترین و بزرگترین گروه روانشناسی در شیراز ، واقع در ستارخان می باشد که خدمات ارزیابی روانشناختی در شیراز، مشاوره کودک  در شیراز ،  روانشناسی کودک در شیراز، تست های روانشناسی  در شیراز، روانسنجی  در شیراز، تست هوش و استعدادیابی، رواندرمانی اختلالات بالینی، مشاوره ازدواج، مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی و شغلی را زیر نظر بهترین دکتر روانشناس و روانشناس خوب در شیراز ارائه می دهد. از مزیت های گروه روانشناسی و کلینیک روانشناسی آوای فرشته می توان به تعهد و تجربه روانشناس، درمان چندوجهی و تیمی، تجهیزات پیشرفته و بروز، آرامش فیزیکی و دسترسی مناسب اشاره کرد. مخاطبین کلینیک روانشناسی آوای فرشته کودکان، نوجوانان، والدین و خانواده ها، زوجین، مدیران و سازمان ها و تمامی افرادی که به سلامت روان، آرامش و پیشرفت اهمیت می دهند، هستند.