به مرکز مشاوره آوای فرشته خوش آمدید

 

 

دوره نوجوانی

نوجوانی به عنوان دوره ای حد فاصل کودکی و بزرگسالی می باشد که تغییرات فیزیولوژیکی و افزایش هورمون های جنسی را در آن شاهد هستیم . بهترین توصیف برای دوران نوجوانی فرایند پیشرفتی است که مشخصه آن افزایش توانایی تسلط بر چالش های پیچیده تکالیف درسی ، بین فردی ، هیجانی و علاوه بر آن جست و جوی استعداد ها ، هویت اجتماعی و علایق جدید است . مطالعات انجام شده در زمینه روانشناسی نوجوان نشان می دهد که سه تغییر رشدی در این گروه سنی وجود دارد که شامل افزایش خطر پذیری ، افزایش رفتار جنسی و حرکت به سمت وابستگی به همسالان به جای دلبستگی به خانواده اصلی می باشد . 

 

ویژگی های روانشناختی نوجوانان چیست؟

شناسایی ویژگی های روانشناختی نوجوانان و به دنبال آن واکنش درست در مقابل هر یک از آن ها، به مطالعه و تحقیق نیاز دارد. دوران بسیار پر چالشی که همه ماها یک دوره آن را پشت سر گذاشتیم. آیا نوجوانی خود را به خاطر دارید؟ یا اگر نوجوان هستید چه خصوصیاتی در شما تغییر کرده؟

مهم ترین ویژگی های روانشناختی نوجوانان عبارت است از :

  • نوجوان همه چیز می خواهد اما نمی داند چه چیزی باید بخواهد.
  • در رویا و تخیل است و زمانی که از دنیای خیالی خود بیرون می آید و با واقعیت روبرو می شود پرخاشگر و عصبی خواهد شد.
  • دوست دارد آزاد باشد. فکر می کند زیر سلطه پدر و مادر دست و پایش را بسته اند و احساس می کند مانند پرنده ای در قفس است.
  • نوجوان دوست دارد زندگی آرمانی خود را تشکیل دهد یا با مرد یا زنی که در رویای خود پرورانده زندگی کند.
  • نوجوان همه چیز می داند در حالی که چیزی نمی داند.
  • نوجوان پر از ترس است. ترس از آینده. فکر می کند که در آینده اتفاق بدی برایش خواهد افتاد.
  • نوجوان به شدت مضطرب است و استرس دارد.
  • نوجوان دوست دارد با جنس مخالف ارتباط برقرار کند.

 

روانشناسی نوجوان در شیراز چیست؟

روانشناسی نوجوان حوزه‌ای است که در آن روانشناس بالینی یا مشاوره می‌تواند کسب تخصص کند.

روانشناسان حیطه نوجوان در شیراز عموما به کودکان بین ۱۲ تا ۱۸ سال ارائه خدمت می‌کنند، اما در بعضی موارد کودکانی با سن کمتر یا افرادی پس از دوره نوجوانی را نیز مورد معالجه قرار می‌دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی کودکان زیر ۱۲ سال، اینجا را مطالعه کنید.

درمان نوجوانان نیازمند درک بالایی از مراحل رشد انسان است. در عین حال باید از آن دسته عوامل اجتماعی و فرهنگی که بر رفتار نوجوان تأثیرگذار است نیز آگاهی داشت و از تأثیرات خانواده و نقش نوجوان در خانواده وی نیز مطلع بود.

روانشناسان حیطه نوجوان عموما بر مشکلاتی تمرکز دارند که در دوره‌ های رشدی رایج هستند. بسیاری از روانشناسان مشکلاتی نظیر مسائل عاطفی یا اجتماعی، آسیب‌های بیولوژیکی، نقایص شناختی و استرس ناشی از تغییرات مربوط به رشد نوجوان را تشخیص داده و درمان می‌کنند.

درعین حال، روانشناسان امور نوجوان با معضلات مهمی در حوزه سلامت روان، مانند روان پریشی، اختلالات عصبی و شخصیتی نیز سروکار دارند.

بعضی روانشناسان امور نوجوان به طور ویژه، قشر خاصی را درمان می‌کنند.

برای مثال، می‌توان به دانش‌آموزان توان یاب، مبتلایان به اوتیسم، یا نوجوانانی که مورد آزار یا بی‌توجهی قرار گرفته‌اند اشاره کرد.

 

مشاوره نوجوان

روانشناسان نوجوان در شیراز چه اهدافی را دنبال می‌کنند؟

هدف اصلی روانشناسی نوجوان، ترویج ضرورت آگاهی یافتن از آن دسته مسائل مربوط به رشد انسان، عوامل اجتماعی-فرهنگی و تاثیرات بیولوژیکی است که باعث می شوند سلامت روانی نوجوانان دچار مشکل شود.

روانشناسان نوجوان در صورت کسب این آگاهی می‌توانند راهکارهایی جهت بهبود بهزیستی و رفتار نوجوانان  در زمینه زندگی روزمره، تحصیل، و تعامل با خانواده را ارائه دهند.

 

چه زمانی فرزندمان نیاز به مشاوره دارد؟ 

وقتی نوجوانی از پریشانی ذهنی، اجتماعی، عاطفی، روانی و یا ضربه ای رنج می برد، کنار آمدن با آن دشوار است. در این شرایط یک مشاور نوجوان می تواند برای فرزندمان بسیار سودمند باشد.

این متخصص بهداشت روان می تواند موارد اساسی را که بر سلامتی فرزند شما تأثیر می گذارد، شناسایی کند. بنابراین او می تواند به سرعت درمانی را که برای بهتر شدن نیاز دارد، دریافت کند. واقعیت این است که بسیاری از نوجوانان قادر به پردازش کامل پیچیدگی های همراه با مسائل عاطفی و یا روانشناختی نیستند، بنابراین مشاوره حضوری نوجوانان ممکن است همان چیزی باشد که فرزند شما برای آرامش ذهنی نیاز دارد.

 

برای مشاوره نوجوانان در شیراز کلیک کنید.

 

این مطالب را از دست ندهید

آدرس مرکز مشاوره شیراز

تلفن پذیرش :  09120206501

ایمیل  : info[at]moshaverava[dot]ir

مرکز مشاوره در شیراز| آوای فرشته

مرکز مشاوره در شیراز آوای فرشته تخصصی ترین و بزرگترین گروه روانشناسی در شیراز ، واقع در ستارخان می باشد که خدمات ارزیابی روانشناختی در شیراز، مشاوره کودک  در شیراز ،  روانشناسی کودک در شیراز، تست های روانشناسی  در شیراز، روانسنجی  در شیراز، تست هوش و استعدادیابی، رواندرمانی اختلالات بالینی، مشاوره ازدواج، مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی و شغلی را زیر نظر بهترین دکتر روانشناس و روانشناس خوب در شیراز ارائه می دهد. از مزیت های گروه روانشناسی و کلینیک روانشناسی آوای فرشته می توان به تعهد و تجربه روانشناس، درمان چندوجهی و تیمی، تجهیزات پیشرفته و بروز، آرامش فیزیکی و دسترسی مناسب اشاره کرد. مخاطبین کلینیک روانشناسی آوای فرشته کودکان، نوجوانان، والدین و خانواده ها، زوجین، مدیران و سازمان ها و تمامی افرادی که به سلامت روان، آرامش و پیشرفت اهمیت می دهند، هستند.