به مرکز مشاوره آوای فرشته خوش آمدید

 

افسردگی پس از زایمان در شیراز چیست؟

افسردگی پس از زایمان نوعی از افسردگی است که در بین برخی از مادران پس از تولد فرزندشان دیده میشود.خوشبختانه آمار این نوع افسردگی بسیار بالا نیست.

اکثر مادرانی که افسردگی پس از زایمان دارند معمولا در طول دوران بارداری شروع به تجربه این حالت میکنند.این نوع افسردگی ممکن است هفته ها،ماه ها و‌ حتی سالها پس از زایمان ادامه یابد و زمان مشخصی برای پایان آن وجود ندارد.

معمولا طبیعی است که مادران تا دو هفته پس از زایمان کمی احساس ناراحتی داشته باشند اما اگر این احساس بیشتر طول بکشد به این معنی است که فرد به افسردگی پس از زایمان مبتلا شده است. برای اطمینان از مبتلا شدن بهتر است از تست افسردگی کمک بگیرید.

اگر در طول دوران افسردگی فرد برای درمان اقدامی نکند یا دیرتر اقدامی کند،احتمال بهبود فرد کمتر شده و خطرات جدی تری مانند خودکشی افزایش می یابد.

افسردگی پس از زایمان

علائم و نشانه‌های افسردگی پس از زایمان در شیراز

مطابق با آمارهای مراکز کنترل بیماری و پیشگیری (CDC)، حداکثر تا 20 درصد تازه مادران یک و یا تعداد بیشتری از علائم افسردگی پس از زایمان را تجربه می‌کنند. شناخت این علائم برای انتخاب روش درمان افسردگی پس از زایمان بسیار مهم است. تعدادی از علائم این بیماری عبارتند از:

• احساس ناراحتی و افسردگی در اکثر روزها به مدت چندین هفته

• احساس بیگانگی و کناره‌گیری از خانواده و دوستان

• از دست دادن علاقه به فعالیت‌ها (از جمله رابطه جنسی)

• تغییر در عادت‌های خوردن و خوابیدن

• احساس خستگی در اغلب ساعات روز

• احساس ناراحتی یا تحریک‌پذیری

• داشتن احساسات اضطراب، نگرانی، حملات ترس یا افکار رقابتی

علائم افسردگی پس از زایمان ممکن است در اولین دو هفته پس از زایمان رخ دهد. برخی اوقات علائم PPD تا ماه‌ها بعد از زایمان رخ نمی‌دهند.

اختلال افسردگی پس از زایمان، با وضعیت سلامت روانی که می‌تواند پس از زایمان کودک ایجاد شود مرتبط است. این وضعیت نادر و جدی شامل علائم توهم (مشاهده و شنیدن

چیزهایی که وجود ندارند)، کژپنداری و گاهی اوقات افکار آسیب‌ رساندن به خود و دیگران است. برخی مادران افکار مکرری درباره آسیب زدن به کودکان خود دارند.

اگر علائم افسردگی پس از زایمان یا روان‌پریشی پس‌زایمانی را تجربه می‌کنید، لطفا آن را به اطرافیان خود بگویید. این شرایط می‌تواند به طور موثری درمان شود و درمان افسردگی پس از زایمان به موقع آغاز شود، بهترین نتیجه را می‌دهد.

 

چگونه افسردگی پس از زایمان بر روی احساسات من نسبت به نوزادم اثر میگذارد؟

•   شما ممکن است احساس گناه کنید که احساسات شما آنگونه که از شما انتظار می رود نیست.
•   شما ممکن است نوزاد خود را دوست داشته و یا دوست نداشته باشید.
•   ممکن است به نوزاد خود احساس نزدیکی نکنید.
•   ممکن است برای شما سخت باشد که بتوانید متوجه شوید که نوزادتان چه حسی دارد،و یا چه نیازی دارد.
•   ممکن است که شما از نوزاد خود رنجور باشید و یا اورا به خاطر حال خود سرزنش کنید.

افسردگی پس از زایمان در شیراز

درمان افسردگی پس از زایمان در شیراز

در ابتدا باید بدانید که درمان این افسردگی بسیار مهم است.آمار نشان میدهد که اغلب مادران در طی ۳تا ۶ ماه بدون هیچ درمانی بهبود پیدا میکنند و شاید تنها یک مادر از بین پنج مادری که دچار افسردگی پس از زایمان شده اند،بیمار و افسرده بماند و درمان نشود.

هر چه افراد مبتلا به این نوع افسردگی دیرتر درمان شوند،روزهای سخت تر و تلخ تری نیز پیش رو خواهند داشت و نمیتوانند روزهای خوب و حس  شیرین مادر شدن را تجربه کنند.

در عین حال این افراد نمیتوانند از کودک خود مراقبت کنند و با اطرافیان خود ارتباط خوبی داشته باشند و همه را از خود دور میکنند.

اگر افسردگی پس از زایمان طولانی شود،میتواند اثرات منفی ای بر کودک و همسرشان و بیشتر از همه خودشان داشته باشد پس هر چه سریع تر درمان شوند بهتر است.

روشهای درمان متعددی با توجه به میزان افسردگی فرد بیمار وجود دارد.اگر بیماری خاصی مانند کم کاری تیروئید و‌ یا …دارید ابتدا باید آن را درمان کنید سپس افسردگی پس از زایمان را.

درمان روانی افسردگی بعد از زایمان در شیراز

بیان کردن تمام احساسات خود،صحبت کردن با پزشک یا روانشناس درباره دغدغه و نگرانی هایتان میتواند روش بسیار مناسبی برای درمان افسردگی پس از زایمان باشد.

گاهی اوقات بیان مشکلات و احساسات به افراد نزدیک به خود ممکن است دشوار باشد پس در این صورت بهتر است که از یک پزشک کمک بگیرید.

با مشاوره رفتن یاد میگیرید که چگونه افکار و انرژی منفی تان را به انرژی و دیدگاه مثبت تبدیل کنید.

برای حل مشکلاتتان راههای هوشمندانه ای پیدا میکنید و‌ میتوانید به اهداف خود نزدیک شوید.

روش روان درمانی روش امن و‌ خوبی است اما ممکن است اثرات منفی هم به دنبال داشته باشد.

به عنوان مثال صحبت و یادآوری خاطرات تلخ گذشته میتواند شما را ناراحت تر و مضطرب تر کند.

 

درمان افسردگی پس از زایمان با دارو در شیراز

اگر وضعیتتان وخیم تر و افسردگی تان شدید تر از قبل شد و از مشاوره و‌ روان درمانی نتیجه ای نگرفتید باید به سراغ داروهای ضدافسردگی تحت نظر پزشک بروید.

داروهای ضدافسردگی انواع مختلفی دارند که کارایی همه آنها خوب است اما ممکن است هر کدام عوارض متفاوتی داشته باشند البته که این داروها اعتیادآور نیستند.

داروهای ضدافسردگی معمولا پس از گذشت ۲الی۳هفته شروع به نشان دادن اثرات خود میکنند و بهتر است تا مدت زمان ۶ ماه آنها را مصرف کنید.این داروها مواد شیمیایی مغز را متعادل میکنند و میتوانند رفتار و عادات شما را کنترل و تنظیم کنند.

همان طور که گفته شد داروهای ضدافسردگی عوارض دارند که اکثر آنها برطرف خواهد شد اما ممکن است شما دچار عوارضی شوید که با زندگی روزمره تان تداخل پیدا کند و افسردگی تان بدتر شود،در این صورت باید سریعا به پزشک خود اطلاع دهید و به نکات دیگری نیز توجه کنید.

در مصرف داروهای ضدافسردگی هنگام شیردهی باید بیشتر دقت کنید چرا که داروها از طریق شیر مادر به کودک منتقل میشوند.

پس اگر میخواهید بدانید که داروهای ضدافسردگی بر کودکتان تأثیری دارد یا نه بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

این مطالب را از دست ندهید

آدرس مرکز مشاوره شیراز

تلفن پذیرش :  09120206501

ایمیل  : info[at]moshaverava[dot]ir

مرکز مشاوره در شیراز| آوای فرشته

مرکز مشاوره در شیراز آوای فرشته تخصصی ترین و بزرگترین گروه روانشناسی در شیراز ، واقع در ستارخان می باشد که خدمات ارزیابی روانشناختی در شیراز، مشاوره کودک  در شیراز ،  روانشناسی کودک در شیراز، تست های روانشناسی  در شیراز، روانسنجی  در شیراز، تست هوش و استعدادیابی، رواندرمانی اختلالات بالینی، مشاوره ازدواج، مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی و شغلی را زیر نظر بهترین دکتر روانشناس و روانشناس خوب در شیراز ارائه می دهد. از مزیت های گروه روانشناسی و کلینیک روانشناسی آوای فرشته می توان به تعهد و تجربه روانشناس، درمان چندوجهی و تیمی، تجهیزات پیشرفته و بروز، آرامش فیزیکی و دسترسی مناسب اشاره کرد. مخاطبین کلینیک روانشناسی آوای فرشته کودکان، نوجوانان، والدین و خانواده ها، زوجین، مدیران و سازمان ها و تمامی افرادی که به سلامت روان، آرامش و پیشرفت اهمیت می دهند، هستند.