به مرکز مشاوره آوای فرشته خوش آمدید

 

بیماری ام اس در شیراز چیست؟

قبل از هر چیز باید بدانیم بیماری ام اس چیست؟ بیماری‌های خود ایمنی به دلایل مختلفی ایجاد می‌شوند؛ اما هنوز دانشمندان در مورد ام اس به قطعیت نرسیده‌اند که چه عواملی سبب ایجاد این بیماری می‌شود. ام اس جزو بیماری‌هایی است که دستگاه عصبی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ام اس یا اسکلروز متعدد (مالتیپل اسکلروزیس و به انگلیسی: Multiple Sclerosis) یک بیماری التهابی عصبی و خودایمنی است. برای درک عمیق تر بیماری ام اس بهتر است کمی با سیستم عصبی آشنا شویم.

دستگاه عصبی از میلیون‌ها نورون تشکیل شده است که کار نقل و انتقال پیام را بین بدن و مغز انجام می‌دهند. اطراف این نورون‌ها از پوششی چربی مانند تشکیل شده است. این پوشش سبب می‌شود تا انتقال پیام از مغز به بدن و از بدن به مغز دچار اختلال نشود و تداخل ایجاد نگردد. به دلایل نامشخصی، در بیماری ام اس، سیستم ایمنی به این پوشش حمله می‌کند و به مرور آن را از بین می‌برد. از بین رفتن این پوشش‌ها سبب می‌شود تا پیام رسانی بدن و مغز مشکل پیدا کند و بسته به شدت تخریب پوشش نورون عصبی، بیماری شدت‌های مختلفی دارد. همچنین ممکن است بخش خاصی از بدن عوارض بیماری را تجربه کنند. با توجه به شدت بیماری و نحوه عملکرد آن، انواع بیماری ام اس وجود دارد که با هم تفاوت‌هایی دارند.

 

انواع ام اس در شیراز :

ام اس به انگلیسی ( Multiple sclerosis ) براساس اینکه دوره های عود و بهبودی به چه صورت هستند به ۴ دسته تقسیم می شود. هر کدام از این دسته ها دوره های درمانی متفاوتی خواهند داشت. انواع بیماری MS عبارتند از :

 

انواع ام اس

- سندرم یک علامت مجزای بالینی ( CIS )
- عود کننده و فروکش یابنده
- پیشرونده اولیه
- پیشرونده ثانویه

 

۱-سندرم یک علامت مجزای بالینی ( CIS )

سندرم یک علامت مجزای بالینی به انگلیسی ( Clinically isolated syndrome ) را برخی اولین مرحله ام اس می دانند و برخی پیش مقدمه ای ازآن و در خصوص طبقه بندی آن جزو انواع ام اس شک دارند. به همین منوال برخی از پزشکان در مرحله تجویز دارو و درمان را شروع می کنند و برخی منتظر می مانند تا حمله بعدی بوقوع بپیوندد و فرد تشخیص قطعی دریافت کند.

انواع ام اس در شیراز

۲-عود کننده و فروکش یابنده

ام اس نوع عود کننده و فردکش یابنده به انگلیسی (Relapsihg Remitting MS ) شامل یک دوره یک عود کننده و یک دوره بهبود است. در دوره عود ( حمله شدیدتر به میلین ها ) شدت علائم بیشتر می شود و در دوره بهبود به مرور بدن بخشی از میلین های آسیب دیده در مرحله عود را ترمیم می کند و علائم و مشکلات کمتر می شوند.

دوره های عود کننده و بهبود قابل پیش بینی نیستند . به مرور زمان وضعیت بیمار بدتر می شود و کار بدن در ترمیم میلین های عصبی سخت تر می شود. حدود ۸۵ درصد کسانیکه MS در آنها تشخیص داده شده است با این نوع ام اس شروع کرده اند.

این نوع از MS اکثرا تا سن ۲۳ سالگی تشخیص داده می شود و حدود ۱۲ درمان اصلاح بیماری برای آنها وجود دارد. میزان شیوع این نوع از ام اس در زنان بیشتر از مردان است.
 

۳-پیشرونده اولیه

ام اس پیشرونده اولیه به انگلیسی ( Primary progressive) دوره های عود کننده و بهبود ندارد. این فرم MS به آرامی و به طور مداوم از زمان شروع آن پیشرفت می کند. علائم در همان میزان شدت بدون کاهش می ماند و دوره های بهبودی وجود ندارد. علائم ومشکلات بیمار نه یکباره بلکه به مروراتفاق می افتند. این علائم بسیار به آهستگی پیش می رود.

تقریبا ۱۵ درصد از افراد مبتلا به MS با PPMS ( ام اس پیشرونده اولیه ) تشخیص داده می شوند.

شیوع این نوع از ام اس در مردان و زنان یکسان است. 

 

۴-پیشرونده ثانویه

فقط در صورتی فرد به ام اس پیشرونده ثانویه به انگلیسی ( Secondary progressive MS) دچار می شود که قبلا به ام اس نوع دوم ( عود کننده و فروکش کننده ) دچار شده باشد. معمولا انتهای نوع عود کننده فروکش کننده ، ام اس پیشرونده ثانویه است. ( حدود ۲۰ سال طول می کشد )

این فرم MS به آرامی و به طور مداوم از زمان شروع آن پیشرفت می کند. علائم در همان میزان شدت بدون کاهش می ماند و دوره های بهبودی وجود ندارد. در این نوع از MS ، معمولا حمله به خود عصب وارد می شود .


آینده و پیش آگهی ام اس چیست؟

تقریبا غیرممکن است که پیش بینی کنیم ام اس در هر شخص چگونه پیشرفت می کند.

حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد افراد مبتلا به ام اس دارای حملات نادر و حداقل ناتوانی تا ده سال پس از تشخیص هستند. که گاهی اوقات MS خوشخیم نامیده می شود.

ام اس معمولا سریعتر از نوع عودکننده-بهبودشونده پیشرفت می کند. افراد مبتلا به عود-بهبود می توانند سالها در دوره بهبودی خود باشند. فقدان ناتوانی یا معلولیت پس از پنج سال معمولا نشانه خوبی برای آینده است.

این بیماری معمولا در مردان سریعتر از زنان پیشرفت می کند. همچنین ممکن است در افرادی که بعد از ۴۰ سالگی تشخیص داده می شوند و در افرادی که میزان عود بالایی دارند سریعتر پیشرفت کند.

حدود نیمی از افراد مبتلا به ام اس، تا ۱۵ سال پس از دریافت تشخیص ام اس از یک عصا و یا سایر روش های کمکی استفاده می کنند. در ۲۰ سالگی پس از تشخیص، حدود ۶۰ درصد هنوز در حال حرکت هستند و کمتر از ۱۵ درصد نیاز به مراقبت از نیازهای اولیه خود دارند.

کیفیت زندگی شما بستگی به علائم شما و نحوه درمان شما دارد. این بیماری به ندرت کشنده اما غیر قابل پیش بینی می تواند بدون هیچ هشداری تغییر کند. اکثر افراد مبتلا به ام اس دچار ناتوانی شدید نمی شوند و به زندگی به طور کامل ادامه می دهند.

این مطالب را از دست ندهید

آدرس مرکز مشاوره شیراز

تلفن پذیرش :  09120206501

ایمیل  : info[at]moshaverava[dot]ir

مرکز مشاوره در شیراز| آوای فرشته

مرکز مشاوره در شیراز آوای فرشته تخصصی ترین و بزرگترین گروه روانشناسی در شیراز ، واقع در ستارخان می باشد که خدمات ارزیابی روانشناختی در شیراز، مشاوره کودک  در شیراز ،  روانشناسی کودک در شیراز، تست های روانشناسی  در شیراز، روانسنجی  در شیراز، تست هوش و استعدادیابی، رواندرمانی اختلالات بالینی، مشاوره ازدواج، مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی و شغلی را زیر نظر بهترین دکتر روانشناس و روانشناس خوب در شیراز ارائه می دهد. از مزیت های گروه روانشناسی و کلینیک روانشناسی آوای فرشته می توان به تعهد و تجربه روانشناس، درمان چندوجهی و تیمی، تجهیزات پیشرفته و بروز، آرامش فیزیکی و دسترسی مناسب اشاره کرد. مخاطبین کلینیک روانشناسی آوای فرشته کودکان، نوجوانان، والدین و خانواده ها، زوجین، مدیران و سازمان ها و تمامی افرادی که به سلامت روان، آرامش و پیشرفت اهمیت می دهند، هستند.