به مرکز مشاوره آوای فرشته خوش آمدید

اعتیاد یک بیماری چند بعدی است که زندگی فرد و خانواده وی را از جهات مختلف تحت تاثیر قرار داده و باعث ایجاد درگیری های مختلف جسمی، عاطفی، ذهنی، رفتاری و معنوی می شود. تعاریف زیادی برای اعتیاد و وابستگی به مواد مخدر وجود دارد و همچنین عوامل زیادی در سوء مصرف مواد و اعتیاد فرد به مواد مخدر موثر است که همگی دست به دست هم می دهند و باعث ایجاد اعتیاد و وابستگی به یک یا چند نوع ماده مخدر می شوند.

جنبه جسمی و فیزیکی اعتیاد یا همان وابستگی فیزیکی بیماری اعتیاد عبارت است از مصرف اجباری و بدون اختیار فرد معتاد نسبت به ماده مخدر. اینکه فرد چه مقداری مواد مصرف می کند و فاصله زمانی بین استفاده چقدر است چندان مهم نیست، در ضمن ترک مقطعی و عدم استفاده برای مدت زمان خاص نیز مهم نیست، اگر فرد دوباره اقدام به مصرف کند و نشانه های اجباری بودن مصرف مواد مخدر را داشته باشد پس از چند روز دوباره از لحاظ فیزیکی وابسته می شود.

جنبه ی دیگر اعتیاد یا مصرف مواد مخدر جنبه روانی است. جنبه روانی اعتیاد عبارت است به گرایش شدید و وسوسه به مصرف ماده مخدر. وقتی فردی از لحاظ روانی به مصرف مواد مخدر وابسته می شود، هیچگونه از عوارض و خطرات جسمانی، اجتماعی، اقتصادی و ... برای او مهم نیستند و فقط بصورت دیوانه وار به دنبال مصرف مواد می رود. متاسفانه امروزه بر اساس باورهای غلطی که در بین برخی افراد صورت گرفته است، برخی معتقدند که برخی از موا مخدر مانند ماری جوانا باعث اعتیاد و ایجاد وابستگی نمی شود. این باور در بین جوانان و نوجوانان در حال گسترش است، غافل از اینکه ممکن است مصرف برخی از انواع مواد مخدر(مانند ماریجوانا) باعث ایجاد وابستگی شدید فیزیکی نشوند، مصرف این نوع مواد باعث ایجاد وابستگی روانی و میل به مصرف دوباره و همان اعتیاد می شود. در صورت قطع مصرف، فرد دچار اضطراب و سردرگمی می شود و برای مصرف مواد دست به هر اقدامی میزند.

یکی از مشکلاتی که برای ترک اعتیاد وجود دارد عدم پذیرش بیماری اعتیاد از طرف فرد معتاد است. اکثر بیماران بر این باورند که به مصرف مواد مخدر وابستگی ندارند و هر زمان ارادا کنند قادر به قطع مصرف هستند. تا زمانی که فرد معتاد بیماری خود را قبول نکند و از مضرات و خطرات آن آگاه نباشد، ترک اعتیاد نمی تواند چندان سودمند باشد. برای اثبات بیماری اعتیاد به این افراد، فقط کافیست مصرف مواد را چند روز قطع کنند. بیماران زیادی هستند که پس از قطع مصرف به مدت کوتاه، تازه به اعتیاد خود پی برده اند و نتوانسته اند آنرا انکار کنند ولی متاسفانه برخی افراد نیز وجود دارند که پس از مصرف دوباره نیز هنوز بر این باورند که کنترل اوضاع را در دست دارند و بصورت تفریحی مواد مصرف می کنند! بیماری اعتیاد اعتیاد یک بیماری روانشناختی و اجتماعی است نه یک ضعف اخلاقی. عوامل متعددی در شکل گیری بیماری اعتیاد سهیم هستند.

برخی از این عوامل عبارتند از محیط زندگی و عوامل اجتماعی، عدم آگاهی و آموزش، عوامل خانوادگی، عوامل فردی و عوامل روحی روانی. همانطور که افراد برای درمان انواع بیماری ها مانند سرماخوردگی و ... به پزشک مراجعه می کنند، برای درمان بیماری اعتیاد نیز باید به پزشک و افراد متخصص و باتجربه در این زمینه مراجعه شود. مرکز مشاوره ترک اعتیاد آوای فرشته  با بیش از 10 سال سابقه، بیماران زیادی را از دام این بیماری رها ساخته و به زندگی عادی روزمره بازگردانده است.  این کلینیک با در اختیار داشتن تیم تخصصی و افراد مجرب آماده ارایه خدمات ترک اعتیاد انواع مواد مخدر است. جهت مشاوره رایگان در زمینه ترک اعتیاد با مشاوران ما تماس بگیرید.

این مطالب را از دست ندهید

آدرس مرکز مشاوره شیراز

تلفن پذیرش :  09120206501

ایمیل  : info[at]moshaverava[dot]ir

مرکز مشاوره در شیراز| آوای فرشته

مرکز مشاوره در شیراز آوای فرشته تخصصی ترین و بزرگترین گروه روانشناسی در شیراز ، واقع در ستارخان می باشد که خدمات ارزیابی روانشناختی در شیراز، مشاوره کودک  در شیراز ،  روانشناسی کودک در شیراز، تست های روانشناسی  در شیراز، روانسنجی  در شیراز، تست هوش و استعدادیابی، رواندرمانی اختلالات بالینی، مشاوره ازدواج، مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی و شغلی را زیر نظر بهترین دکتر روانشناس و روانشناس خوب در شیراز ارائه می دهد. از مزیت های گروه روانشناسی و کلینیک روانشناسی آوای فرشته می توان به تعهد و تجربه روانشناس، درمان چندوجهی و تیمی، تجهیزات پیشرفته و بروز، آرامش فیزیکی و دسترسی مناسب اشاره کرد. مخاطبین کلینیک روانشناسی آوای فرشته کودکان، نوجوانان، والدین و خانواده ها، زوجین، مدیران و سازمان ها و تمامی افرادی که به سلامت روان، آرامش و پیشرفت اهمیت می دهند، هستند.