به مرکز مشاوره آوای فرشته خوش آمدید

افراد مبتلا به اختلال دو قطبی ممکن است در مدیریت کارهای روزمره در مدرسه یا محل کار یا حفظ روابط با مشکل روبرو شوند. راستش را بخواهید طبق اعلام مرکز درمان اختلال دو قطبی آمریکا، برای درمان این مشکل هیچ تضمین صد در صدی وجود ندارد، اما خبر خوب این است که گزینه های درمانی بسیاری وجود دارد که می تواند به مدیریت علائم و بهبود کمک کند.

حقایق مربوط به اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی یک اختلال نادر مغزی نیست. در حقیقت، 2.8 درصد از بزرگسالان ایالات متحده (حدود 5 میلیون نفر) با آن تشخیص داده شده اند. میانگین سنی که افراد مبتلا به اختلال دو قطبی علائم را نشان می دهند 25 سال است.

افسردگی ناشی از اختلال دو قطبی حداقل دو هفته طول می کشد. دوره شیدایی (جنون) می تواند چند روز یا چند هفته ادامه داشته باشد. برخی از افراد چندین بار در سال با تغییراتی در خلق و خوی روبرو می شوند، در حالی که دیگران ممکن است به ندرت آنها را تجربه کنند. در اینجا احساسی که برای اختلال دو قطبی وجود دارد برای برخی از افراد است.

علائم اختلال دو قطبی

سه علامت اصلی وجود دارد که می تواند با اختلال دو قطبی رخ دهد: شیدایی، هیپومانیا و افسردگی.

شیدایی

در هنگام تجربه شیدایی، یک فرد مبتلا به اختلال دوقطبی ممکن است احساس عاطفی بالایی داشته باشد. آنها می توانند احساس هیجان ، تکانشگری ، سرخوشی و پر از انرژی کنند. در طول دوره های شیدایی، آنها همچنین ممکن است رفتاری مانند موارد زیر را انجام دهند:

 • ولگردی و خرج کردن بیش از حد
 • رابطه جنسی پرخطر
 • استفاده از مواد مخدر
هیپومانیا

هیپومانیا به طور کلی با اختلال دو قطبی نوع دوم همراه است. هیپومانیا شبیه شیدایی است، اما آنقدر شدید نیست. برخلاف شیدایی، هیپومانیا ممکن است در کار، مدرسه یا روابط اجتماعی مشکلی ایجاد نکند. با این حال، افراد مبتلا به هیپومانیا هنوز هم تغییراتی در خلق و خوی خود مشاهده می کنند.

افسردگی

در یک دوره افسردگی ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • غم و اندوه عمیق
 • ناامیدی
 • اتلاف انرژی
 • عدم علاقه به فعالیتهایی که روزگاری از آنها لذت می بردید
 • دوره های خواب کم یا زیاد
 • افکار خودکشی

اگرچه این یک بیماری نادر نیست، اما تشخیص اختلال دو قطبی به دلیل علائم مختلف آن دشوار است. درباره علائمی که غالباً در دوره های کم و زیاد مشاهده می شوند اطلاعات کسب کنید. حتما برای تشخیص بهتر به مرکز درمان اختلال دوقطبی مراجعه کنید و سرخود هیچ دارویی مصرف نکنید!

علائم اختلال دو قطبی در زنان به نقل از مرکز درمان اختلال دوقطبی

زنان و مردان به طور یکسان مبتلا به اختلال دو قطبی هستند. با این حال ، علائم اصلی این اختلال ممکن است بین دو جنس متفاوت باشد. در بسیاری از موارد، یک زن مبتلا به اختلال دو قطبی ممکن است:

 • اختلالش در 20 یا 30 سالگی تشخیص داده می شود
 • دوره های شیدایی خفیف تری داشته باشید
 • قسمتهای افسردگی بیشتری را نسبت به قسمتهای جنون تجربه کنید
 • در طی یک سال چهار دوره یا بیشتر از مانیا و افسردگی داشته باشد
 • همزمان شرایط دیگری را تجربه کند، از جمله بیماری تیروئید، چاقی، اختلالات اضطرابی و میگرن
 • در طول زندگی او خطر ابتلا به اختلال مصرف الکل بیشتر است

علائم اختلال دو قطبی در مردان به نقل از مرکز درمان اختلال دوقطبی

زنان و مردان هر دو علائم مشترک اختلال دو قطبی را تجربه می کنند. با این حال، مردان ممکن است علائم متفاوتی از زنان را تجربه کنند. مردان مبتلا به اختلال دو قطبی ممکن است:

 • اختلالشان در نوجوانی و اوایل زندگی تشخیص داده شود
 • قسمت های جنون آمیز شدیدیتری را تجربه کنند
 • دارای مسائل سو مصرف مواد باشند

متاسفانه مردان مبتلا به اختلال دو قطبی کمتر از زنان به تنهایی می توانند به دنبال مراقبت های پزشکی باشند. آنها همچنین بیشتر احتمال دارد که خدایی ناکرده با خودکشی بمیرند.

 

انواع اختلال دو قطبی

سه نوع اختلال دو قطبی وجود دارد:

 1. دو قطبی نوع اول
 2. دو قطبینوع دوم
 3. سیکلوتیمیا

دو قطبی نوع اول

دو قطبی I یا اختلال دوقطبی نوع اول با ظاهر شدن حداقل یک قسمت جنون تعریف می شود. ممکن است قبل و بعد از دوره شیدایی، دوره های هیپومانیک یا افسردگی اساسی را تجربه کنید. این نوع اختلال دو قطبی به طور مساوی بر مردان و زنان تأثیر می گذارد.

دو قطبی نوع دوم

افراد مبتلا به این نوع اختلال دو قطبی یک دوره افسردگی اساسی را تجربه می کنند که حداقل دو هفته طول می کشد. آنها همچنین حداقل یک دوره هیپومانیک دارند که حدود چهار روز طول می کشد. تصور می شود این نوع اختلال دو قطبی در زنان بیشتر دیده شود.

سیکلوتیمیا

افراد مبتلا به سیکلوتیمیا دوره هایی از هیپومانیا و افسردگی دارند. این علائم کوتاه تر و کمتر از مانیا و افسردگی ناشی از اختلال دو قطبی I یا دو قطبی II است. اکثر افراد مبتلا به این بیماری فقط در یک زمان و یا در یک زمان که خلق و خوی آنها ثابت است، تجربه می کنند.

اختلال دو قطبی در کودکان

تشخیص اختلال دو قطبی در کودکان بحث برانگیز است. این بیشتر به این دلیل است که کودکان همیشه علائم اختلال دو قطبی بزرگسالان را نشان نمی دهند. حالات و رفتارهای آنها نیز ممکن است از معیارهای پزشکان برای تشخیص این اختلال در بزرگسالان پیروی نکند.

بسیاری از علائم اختلال دوقطبی که در کودکان رخ می دهد نیز با علائم طیف دیگری از اختلالات ممکن است در کودکان مانند اختلال بیش فعالی با کمبود توجه (ADHD) همپوشانی داشته باشد.

برای تشخیص دوقطبی در کودکان به کمک مرکز درمان اختلال دوقطبی حرفه‌ای نیاز دارید!

با این حال، در چند دهه گذشته پزشکان و متخصصان بهداشت روان این بیماری را در کودکان تشخیص داده اند. تشخیص می تواند به کودکان در درمان کمک کند، اما رسیدن به تشخیص ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد. ممکن است کودک شما نیاز به مراقبت ویژه از متخصص حرفه ای آموزش دیده برای درمان کودکان با مشکلات روانی داشته باشد.

مانند بزرگسالان، کودکان مبتلا به اختلال دوقطبی با افزایش خلق و خوی روبرو می شوند. آنها می توانند بسیار خوشحال به نظر برسند و نشانه هایی از رفتار تحریک پذیر را نشان دهند. سپس این دوره ها با افسردگی همراه است. در حالی که همه کودکان تغییرات خلقی را تجربه می کنند، تغییرات ناشی از اختلال دو قطبی بسیار بارز است.

این مطالب را از دست ندهید

آدرس مرکز مشاوره شیراز

تلفن پذیرش :  09120206501

ایمیل  : info[at]moshaverava[dot]ir

مرکز مشاوره در شیراز| آوای فرشته

مرکز مشاوره در شیراز آوای فرشته تخصصی ترین و بزرگترین گروه روانشناسی در شیراز ، واقع در ستارخان می باشد که خدمات ارزیابی روانشناختی در شیراز، مشاوره کودک  در شیراز ،  روانشناسی کودک در شیراز، تست های روانشناسی  در شیراز، روانسنجی  در شیراز، تست هوش و استعدادیابی، رواندرمانی اختلالات بالینی، مشاوره ازدواج، مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی و شغلی را زیر نظر بهترین دکتر روانشناس و روانشناس خوب در شیراز ارائه می دهد. از مزیت های گروه روانشناسی و کلینیک روانشناسی آوای فرشته می توان به تعهد و تجربه روانشناس، درمان چندوجهی و تیمی، تجهیزات پیشرفته و بروز، آرامش فیزیکی و دسترسی مناسب اشاره کرد. مخاطبین کلینیک روانشناسی آوای فرشته کودکان، نوجوانان، والدین و خانواده ها، زوجین، مدیران و سازمان ها و تمامی افرادی که به سلامت روان، آرامش و پیشرفت اهمیت می دهند، هستند.