به مرکز مشاوره آوای فرشته خوش آمدید

مشاوره خانواده شیراز چیست؟

خانواده درمانی یا  مشاوره خانواده  نوعی از درمان است که برای رسیدگی به موضوعات خاص تأثیر بر سلامت و عملکرد خانواده طراحی شده است .  این درمان می تواند برای کمک به خانواده در یک دوره دشوار ، یک انتقال بزرگ یا مشکلات بهداشت روانی یا رفتاری در اعضای خانواده استفاده شود .

خانواده درمانی مشکلات افراد را در مقیاسی بزرگتر مشاهده می کند . فرض این نوع درمان این است که بدون درک پویا و سازنده ی اعضای خانواده نسبت به یکدیگر ،  نمی توان مشکلات را با موفقیت برطرف کرد .

خانواده درمانی یک شاخه مهم از مشاوره در شیراز است. هدف از خانواده درمانی در شیراز بررسی مشکلات خانواده و ریشه یابی مشکلات خانواده است. مشاوره خانواده می تواند به افرادی که دوران های سختی مانند مهاجرت، از دست دادن یکی از عزیزان یا رفتارهای ناهنجار یکی از اعضای خانواده را تجربه می کنند، کمک کند.

مشکلات احساسی و رفتاری کودکان شایع ترین علت مراجعه خانواده ها به مشاور و روانشناس است . صحبت کردن با کودک و متوجه شدن مشکل آن ها سخت تر از بزرگسالان است. البته باید بدانید که ظاهر موجه کودکان نشان از سلامت کامل آن ها نیست.

این امکان وجود دارد که تعدادی از کودکان با مشکلات روحی و روانی دست و پنجه نرم کنند اما ظاهر مناسبی داشته باشند. در واقع هدف از این نوع مشاوره متوجه شدن این مشکلات پنهان و تلاش برای رفع کردن آن هاست. ( ?What Is Family Therapy )

 

خانواده درمانی در شیراز چه می کند ؟

خانواده درمانی می تواند از تکنیک ها و تمرین های مربوط به شناخت درمانی ، رفتار درمانی ، درمانی بین فردی یا سایر انواع درمان های فردی استفاده کند .  مانند سایر روش های درمانی ، تکنیک های به کار گرفته شده به مشکلات خاصی که افراد خانواده با آن ها درگیر هستند ، بستگی دارد.   مشکلات رفتاری یا عاطفی در کودکان دلایل متداول برای مراجعه به یک درمانگر خانواده است .

لازم به ذکر است که در خانواده درمانی یا مشاوره ، اصطلاح خانواده به معنای خویشاوندان خونی نیست .  در این زمینه ، ” خانواده ” هرکسی است که “نقش حمایتی طولانی مدت در زندگی فرد داشته باشد ، که ممکن است به معنای روابط خونی یا اعضای تنی خانواده نباشد .”

 

متداول ترین انواع خانواده درمانی :

۱. بوونین : این شکل از خانواده درمانی برای موقعیت هایی مناسب است که در آن افراد نمی توانند یا نمی خواهند اعضای دیگر خانواده را در معالجه دخیل کنند . بوون تراپی بر اساس دو مفهوم اصلی ساخته شده است .

 

۲. ساختاری : ساختاری درمانی بر تنظیم و تقویت سیستم خانواده متمرکز است تا اطمینان حاصل شود که والدین در کنترل خود هستند و هم کودکان و هم بزرگسالان در روابط خانوادگی مرزهای مناسبی را رعایت می کنند .

 

۳. سیستماتیک :  مدل سیستماتیک به نوعی از خانواده درمانی گفته می شود که در ارتباطات ناخودآگاه و معنائی رفتارهای اعضای خانواده متمرکز است .  درمانگر در این نوع درمان بی طرف و از راه دور است ، به اعضای خانواده اجازه می دهد تا به عنوان یک خانواده در مسائل و مشکلات خود عمیق تر فرو روند و مهارت حل ان ها را بیاموزند .

 

۴. استراتژیک:  این شکل از خانواده درمانی ، مختصر و مستقیم تر از سایرین است ، که در آن درمانگر کارهای خانه را به خانواده اختصاص می دهد.  این کار در خانه برای تغییر نحوه تعامل اعضای خانواده با ارزیابی و تنظیم نحوه برقراری ارتباط و تصمیم گیری خانواده است . درمانگر در این نوع درمان جایگاه قدرت را در دست می گیرد . این امر به سایر اعضای خانواده که معمولاً ممکن است به اندازه لازم برای برقراری ارتباط موثرتر قدرت نداشته باشند ،‌ کمک می کند .

 

مشاور خانواده چه کسی است ؟

با توجه به انواع متدهای موجود در خانواده درمانی ، ممکن است هر کدام از مشاوران خانواده در زمینه ای خاص ، تخصص حرفه ای تری داشته باشند . اگرچه درمانگران ممکن است روش های مختلفی داشته باشند و تکنیک های درمانی متفاوت ، اما همه آن ها باید در زمینه های زیر تخصص داشته باشند :

۱. مشکلات رفتاری کودک و نوجوان ؛

۲. غصه خوردن ؛

۳. افسردگی و اضطراب ؛

۴. مسائل LGBTQ؛

۵. خشونت خانگی ؛

۶. ناباروری ؛

۷. درگیری های زناشویی ؛

۸. سوء مصرف مواد ؛

 

مشاور خانواده در شیراز چه کمکی به ما می کند؟

مشاور خانواده فردی با تحصیلات روانشناسی یا رشته های مرتبط علوم تربیتی است. این مشاور خانواده در طول جلسات و به وسیله صحبت هایی که می کند ، مشکلات را متوجه می شود. مشاور خانواده در واقع با انجام تست های مختلف و صحبت های علمی ، به بهبود سلامت روان که هدف از خانواده درمانی است ، کمک می کند.

در تعداد دیگری از خانواده ها اتفاق می افتد که فرزندان یا سایر اعضای خانواده نمی توانند مشکلات شان را با دیگران در میان بگذارند. در چنین شرایطی نقش مشاور خوب مشخص می شود . مشاور قابل اعتماد شما، ارتباط مناسبی با کودک برقرار می کند و متوجه مشکلات و گرفتاری های روانی او می شود.

به همین دلیل است که هنگامی که احساس می کند وضعیت روحی فرزندتان مثل گذشته نیست ، بهتر است به یک مشاور باتجربه  مراجعه کنید. این راه به ظاهر ساده از آسیب های بزرگی که ممکن است در آینده اتفاق بیفتد جلوگیری می کند.

 

برای درمان و سایر مسائل خانوادگی ، درمانگران باید :

۱. نحوه تعامل مردم در واحدها را مشاهده کنند .

۲. ارزیابی و حل مشکلات رابطه ؛

۳. تشخیص و درمان اختلالات روانشناختی در یک زمینه خانوادگی ؛

۴. راهنمایی خانواده برای روبرویی با مسائل انتقالی مانند مرگ یا طلاق ؛

۵. الگوهای رابطه ای یا رفتاری مسئله دار را تشخیص دهد ؛

۶. به جایگزین کردن رفتارهای ناکارآمد با گزینه های سالم کمک کند .

برای به دست آوردن مهارت های لازم برای انجام این کارها ، یک مشاور خانواده درمانی معمولاً مدرک لیسانس مشاوره ، روانشناسی ، جامعه شناسی یا مددکاری اجتماعی را کسب می کند و به دنبال آن یک مدرک کارشناسی ارشد در مشاوره یا ازدواج و خانواده درمانی می گیرد.  در مرحله بعد ، به احتمال زیاد ، درمانگر پس از فارغ التحصیلی باید دو سال کار نظارت شده را انجام دهد ، درمجموع ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ ساعت تجربه بالینی .

این آموزش ، درمانگران را برای راهنمایی با طیف گسترده ای از مشکلات آماده می کند ، از جمله :

۱. درگیری های شخصی در درون زوجین یا خانواده .

۲. بیماری غیر منتظره ، مرگ یا بیکاری .

۳. توسعه یا حفظ یک رابطه عاشقانه سالم در هر مرحله .

۴. مشکلات رفتاری در کودکان ؛

۵. طلاق یا جدایی ؛

۶. سوء مصرف مواد یا اعتیاد ؛

۷. مشکلات بهداشت روانی مانند افسردگی ؛

 

هدف خانواده درمانی چیست؟

به طور خلاصه ، هدف از خانواده درمانی این است که با هم کار کنیم تا مشکلات روحی ، عاطفی و روانی که خانواده شما را از هم جدا می کند ، بهبود پیدا کند . برای هدایت خانواده به سمت زندگی سالم ، خانواده درمانی سعی در کمک به افراد در بهبود ارتباطات ، حل مشکلات خانوادگی ، درک و رسیدگی به موقعیت های خانوادگی و ایجاد یک محیط خانه با عملکرد بهتر دارد .

اهداف خانواده درمانی به مشکلات موجود در مشتری بستگی دارد .  به عنوان مثال ، اهداف ممکن است بر اساس سناریوهای زیر متفاوت باشند :

۱. یکی از اعضای خانواده از اسکیزوفرنی یا اختلال روانی شدیدی رنج می برد :  هدف این است که به سایر اعضای خانواده کمک کند تا این اختلال را درک کنند و با تغییرات روانی که ممکن است بیمار متحمل شود ، سازگار شوند .

۲. مشکلات ناشی از مرزهای بین نسل :  هدف بهبود ارتباطات و کمک به اعضای خانواده برای تعیین مرزهای سالم است.

۳. خانواده هایی که از هنجارهای اجتماعی منحرف می شوند (والدین مجرد ، زوج های همجنسگرا که فرزندان خود را پرورش می دهند ، و غیره) :  اهداف در اینجا همیشه برطرف کردن مشکلات داخلی خاص نیست ، اما ممکن است به اعضای خانواده در مقابله با عوامل بیرونی مانند نگرش های اجتماعی کمک کنند .

۴. اعضای خانواده که از پیش زمینه های ترکیب نژادی ، فرهنگی و مذهبی سرچشمه می گیرند :  هدف این است که به اعضای خانواده کمک کند تا درک خود را از یکدیگر بیشتر کنند و روابط سالم ایجاد کنند .

۵. یکی از اعضای خانواده مورد ضرب وشتم قرار می گیرد یا  هنگامی که یکی از اعضای خانواده در تلاش است با احساس ناامیدی روبرو شود یا از سایر اعضای خانواده حمایت محدودی کسب کند : هدف از این کار تسهیل در افزایش همدلی و تفاهم برای فرد در درون خانواده است .

۶. به نظر می رسد مشکلات بیمار به طور غیرقابل توصیف با مشکلات سایر اعضای خانواده گره خورده است : در مواردی که مشکل یا مشکلات عمیقاً در مشکلات سایر اعضای خانواده ریشه دارد ، هدف از پرداختن به هر یک از موضوعات کمک کننده و یا کاهش دهنده اثرات این الگو است .

 

مزایای خانواده درمانی چیست؟

خانواده درمانی ، رویکرد جامع تری برای درمان مشکلات در خانواده است که در بسیاری از موارد بسیار مؤثر است .  در خانواده درمانی ، خانواده ها می توانند با راهنمایی یک متخصص بهداشت روان در یک محیط امن و کنترل شده بر روی مشکلات خود کار کنند .

فواید خانواده درمانی شامل موارد زیر است :

۱. درک بهتر از مرزهای سالم و الگوهای خانوادگی و پویایی ؛

۲. ارتباطات پیشرفته ؛

۳. حل مسئله بهبود یافته ؛

۴. همدلی عمیق تر ؛

۵. کاهش تضاد و مهارتهای مدیریت بهتر عصبانیت

 

به طور خاص ، خانواده درمانی می تواند روابط خانوادگی را از طریق :

۱. گرد هم آوردن خانواده پس از یک بحران ؛

۲. ایجاد صداقت بین اعضای خانواده ؛

۳. ایجاد اعتماد در اعضای خانواده ؛

۴. ایجاد یک محیط خانوادگی حامی ؛

۵. کاهش منابع تنش و استرس در خانواده ؛

۶. کمک به اعضای خانواده در بخشش یکدیگر ؛

۷. حل اختلاف برای اعضای خانواده ؛

۸. بازگرداندن اعضای خانواده ای که منزوی شده اند ؛

بهبود بخشد .
مشاور خانواده مهارت های مورد نیاز برای عملکرد سالم خانواده  از جمله ارتباطات ، حل و فصل تعارض و حل مسئله را افزایش می دهد . بهبود این مهارت ها همچنین باعث افزایش پتانسیل موفقیت در غلبه بر و رفع مشکلات خانوادگی می شود . در خانواده درمانی ، تمرکز بر تهیه وسایل مورد نیاز برای اعضای خانواده برای تسهیل بهبودی است . این چشم انداز به خانواده درمانی اجازه می دهد تا خانواده ها را به ریشه یابی مشکلات خود یاری رسانند و بهبودی را برای همه اعضای خانواده تسهیل می کند  .

 

خانواده درمانی مانند شاخه های دیگر روانشناسی و مشاوره، برای افزایش سلامت روانی افراد تلاش می کند. هدف از این نوع مشاوره ، شناخت و از بین بردن مشکلات اجتماعی و موارد دیگری است که ذهن افراد خانواده را درگیر می کند. در جلسات خانواده درمانی به افراد کمک می شود تا بتوانند به صورت منطقی با مشکلات مواجه شوند و بهترین تصمیم را بگیرند.

جلسات خانواده درمانی در شیراز چگونه است؟

هدف از خانواده درمانی حل کردن مشکلات بین اعضای خانواده است. بنابراین مشاور خانواده معمولا تعدادی از اعضای خانواده را برای جلسات دور هم جمع می کند . البته ممکن است که یکی از افراد خانواده به تنهایی دعوت شود که این موضوع به مشاور بستگی دارد.

جلسات معمولا بین پنجاه دقیقه تا یک ساعت طول می کشد. با توجه به این که هدف از خانواده درمانی حل مشکلات بین اعضا است ، تعداد جلسات بنا بر تشخیص مشاور خانواده تعیین می شود. اما معمولا یک خانواده درمانی استراتژیک ، در حدود دوازده جلسه است . در طی این دوزاده جلسه مشاور خانواده ممکن است افراد مختلف را دعوت کند و با آن ها صحبت کند.

این مطالب را از دست ندهید

آدرس مرکز مشاوره شیراز

تلفن پذیرش :  09120206501

ایمیل  : info[at]moshaverava[dot]ir

مرکز مشاوره در شیراز| آوای فرشته

مرکز مشاوره در شیراز آوای فرشته تخصصی ترین و بزرگترین گروه روانشناسی در شیراز ، واقع در ستارخان می باشد که خدمات ارزیابی روانشناختی در شیراز، مشاوره کودک  در شیراز ،  روانشناسی کودک در شیراز، تست های روانشناسی  در شیراز، روانسنجی  در شیراز، تست هوش و استعدادیابی، رواندرمانی اختلالات بالینی، مشاوره ازدواج، مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی و شغلی را زیر نظر بهترین دکتر روانشناس و روانشناس خوب در شیراز ارائه می دهد. از مزیت های گروه روانشناسی و کلینیک روانشناسی آوای فرشته می توان به تعهد و تجربه روانشناس، درمان چندوجهی و تیمی، تجهیزات پیشرفته و بروز، آرامش فیزیکی و دسترسی مناسب اشاره کرد. مخاطبین کلینیک روانشناسی آوای فرشته کودکان، نوجوانان، والدین و خانواده ها، زوجین، مدیران و سازمان ها و تمامی افرادی که به سلامت روان، آرامش و پیشرفت اهمیت می دهند، هستند.