به مرکز مشاوره آوای فرشته خوش آمدید

آیا زمستان خلق شما را آزرده می کند؟ در این صورت، ممکن است دچار افسردگی فصلی شده باشید که به آن اختلال عاطفی فصلی نیز گفته می شود. افسردگی فصلی یک اختلال خلقی است که هر سال در یک زمان خاصی رخ می دهد. یک نوع نادر از افسردگی فصلی، معروف به “افسردگی تابستانی”، از اواخر بهار یا اوایل تابستان شروع می شود و در پاییز تمام می شود. اگرچه به طور کلی، اختلال افسردگی فصلی از پاییز یا زمستان شروع می شود و در بهار یا اوایل تابستان تمام می شود.

اختلال افسردگی فصلی چیست؟

به  افسردگی  که با تغییر در فصل ایجاد می شود، معمولاً هنگامی که پاییز شروع می شود، اختلال افسردگی فصلی گفته می شود. این افسردگی فصلی در زمستان بدتر و در بهار تمام می شود. برخی افراد ممکن است به اختلال افسردگی فصلی خفیف مبتلا شوند که به عنوان “اندوه زمستانی” شناخته می شود. احساس ضعف در ماه های سردتر سال امری طبیعی است. ممکن است زود تاریک شدن هوا علت آن باشد.

اما اختلال افسردگی فصلی نوعی افسردگی است. برخلاف اندوه زمستانی، اختلال افسردگی فصلی بر زندگی روزمره شما، از جمله احساس و تفکر شما تأثیر می گذارد. خوشبختانه، می توانید با درمان های موجود این زمان دشوار را پشت سر بگذارید.

آیا افسردگی فصلی تابستانی نیز وجود دارد؟

برخی افراد به یک نوع نادر اختلال افسردگی فصلی به نام “افسردگی تابستانی” مبتلا می شوند که از اواخر بهار یا اوایل تابستان شروع می شود و در پاییز تمام می شود.

شیوع اختلال افسردگی فصلی چه میزان است؟

حدود 5٪ از بزرگسالان به اختلال افسردگی فصلی مبتلا می شوند که معمولا در جوانی شروع می شود. اختلال افسردگی فصلی بیشتر از مردان، زنان را درگیر می کند؛ اگرچه محققان علت آن را نمی دانند. حدود 75 درصد مبتلایان به اختلال افسردگی فصلی را زنان تشکیل می دهند.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به اختلال افسردگی فصلی هستند؟

اختلال افسردگی فصلی بیشتر در افراد جوان و زنان دیده می شود. همچنین اگر سابقه هر یک موارد زیر را داشته باشید، بیشتر در معرض خطر ابتلا به اختلال افسردگی فصلی هستید:

 • اختلال خلقی دیگر، مانند اختلال افسردگی اساسی یا اختلال دو قطبی.
 • دارای خویشاوندانی با سایر بیماری های روانی مانند افسردگی یا اسکیزوفرنی.
 • در عرض جغرافیایی بالا (دورتر از شمال خط استوا) مانند آلاسکا یا نیوانگلند زندگی کنید.
 • در مناطق ابری و کم آفتاب زندگی کنید.
 • افراد مبتلا به اختلال افسردگی فصلی ممکن است دارای شرایط روحی دیگری نیز باشند، مانند:

  علائم اختلال افسردگی فصلی کدام اند؟

  اختلال افسردگی فصلی نوعی افسردگی است، نه یک اختلال جداگانه. بنابراین افرادی که دارای اختلال افسردگی فصلی هستند ممکن است علائمی از افسردگی داشته باشند، از جمله:

  • غمگینی
  • اضطراب
  • افزایش اشتها برای مصرف کربوهیدرات و افزایش وزن
  • خستگی مفرط و کمبود انرژی
  • احساس ناامیدی یا بی ارزشی
  • تحریک پذیری
  • احساس سنگینی در اندام ها
  • از دست دادن علاقه به فعالیت های معمول، از جمله کناره گیری از فعالیت های اجتماعی
  • خواب بیشتر از حد نرمال
  • افکار مرگ یا خودکشی
  • اختلال اضطرابی.
  • اختلال بیش فعالی و نقص توجه (ADHD).
  • اختلال در خوردن غذا.
  • اختلال هراس (پانیک).

  چه عواملی باعث افسردگی فصلی می شوند؟

  محققان علت اصلی افسردگی فصلی را نمی دانند. کمبود نور خورشید ممکن است باعث ایجاد این بیماری در افرادی که مستعد ابتلا به آن هستند، شود. نظریه هایی در این مورد وجود دارد از جمله:

  تغییر ساعت بیولوژیکی:

  هنگامی که فردی کمتر در معرض نور خورشید قرار بگیرد، ساعت بیولوژیکی او تغییر می کند. این ساعت داخلی باعث تنظیم خلق و خو، خواب و هورمون ها می شود. با تغییر ساعت بیولوژیکی ممکن است باعث مشکل در تنظیم خلق و خوی شود.

  عدم تعادل شیمیایی مغز:

  مواد شیمیایی در مغز به نام انتقال دهنده های عصبی ارتباط بین اعصاب را کنترل می کنند. این مواد شیمیایی شامل سروتونین می باشند که باعث احساس خوشحالی می شود. فعالیت سروتونین در افرادی که در معرض خطر اختلال افسردگی فصلی هستند، ممکن است کمتر باشد. از آنجا که نور خورشید به تنظیم سروتونین کمک می کند، کمبود آفتاب در زمستان می تواند وضعیت را بدتر کند. سطح سروتونین بیشتر کاهش می یابد و منجر به تغییرات خلقی می شود.

کمبود ویتامین D:

سروتونین توسط ویتامین D تقویت می شود. از آنجا که نور خورشید به ما در تولید ویتامین D کمک می کند، در آفتاب کمتر زمستان می تواند منجر به کمبود ویتامین D شود. این تغییر می تواند سروتونین و خلق و خوی را تحت تأثیر قرار دهد.

تقویت ملاتونین:

ملاتونین ماده شیمیایی است که بر الگوی خواب تأثیر می گذارد. کمبود نور خورشید ممکن است تولید زیاد ملاتونین را در برخی افراد تحریک کند. این امر می تواند باعث احساس کندی و خواب آلودگی در طول زمستان شود.

افکار منفی:

افرادی که به اختلال افسردگی فصلی مبتلا می شوند، اغلب استرس، اضطراب و افکار منفی در مورد زمستان دارند. محققان مطمئن نیستند که آیا این افکار منفی علت افسردگی فصلی باشند.

افرادی که اختلال افسردگی فصلی تابستانی دارند ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

 • تحریک و بی قراری
 • اضطراب
 • کاهش اشتها و کاهش وزن
 • رفتار خشونت آمیز مقطعی

درمان افسردگی فصلی

بسته به شدت علائم شما، درمان های مختلفی وجود دارد. همچنین، اگر نوع دیگری از افسردگی یا اختلال دوقطبی داشته باشید، ممکن است درمان شما از دیگران متفاوت باشد. اغلب از داروهای ضد افسردگی سنتی برای درمان افسردگی فصلی استفاده می شود. بوپروپیون XL در حال حاضر تنها دارویی است که به طور خاص برای جلوگیری از وقوع افسردگی اساسی در افراد مبتلا به اختلال افسردگی فصلی مورد تأیید FDA می باشد.

بسیاری از پزشکان به افراد مبتلا به اختلال افسردگی فصلی توصیه می کنند که صبح زود از خانه بیرون بیایند تا بیشتر از نور طبیعی بهره مند شوند. اگر این امر به دلیل تاریک بودن ماه های زمستان غیرممکن باشد، داروهای ضد افسردگی یا نور درمانی (فتوتراپی) می توانند به شما کمک کنند.

این مطالب را از دست ندهید

آدرس مرکز مشاوره شیراز

تلفن پذیرش :  09120206501

ایمیل  : info[at]moshaverava[dot]ir

مرکز مشاوره در شیراز| آوای فرشته

مرکز مشاوره در شیراز آوای فرشته تخصصی ترین و بزرگترین گروه روانشناسی در شیراز ، واقع در ستارخان می باشد که خدمات ارزیابی روانشناختی در شیراز، مشاوره کودک  در شیراز ،  روانشناسی کودک در شیراز، تست های روانشناسی  در شیراز، روانسنجی  در شیراز، تست هوش و استعدادیابی، رواندرمانی اختلالات بالینی، مشاوره ازدواج، مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی و شغلی را زیر نظر بهترین دکتر روانشناس و روانشناس خوب در شیراز ارائه می دهد. از مزیت های گروه روانشناسی و کلینیک روانشناسی آوای فرشته می توان به تعهد و تجربه روانشناس، درمان چندوجهی و تیمی، تجهیزات پیشرفته و بروز، آرامش فیزیکی و دسترسی مناسب اشاره کرد. مخاطبین کلینیک روانشناسی آوای فرشته کودکان، نوجوانان، والدین و خانواده ها، زوجین، مدیران و سازمان ها و تمامی افرادی که به سلامت روان، آرامش و پیشرفت اهمیت می دهند، هستند.