به مرکز مشاوره آوای فرشته خوش آمدید

مشکلات خانوادگی یکی از شایع ترین دلایلی است که زوج ها را وادار می کند برای حل کردن مشکلات شان به مشاور روانشناس مراجعه کنند. هر زندگی زناشویی شرایط ویژه و مخصوص به خودش را دارد. زنان و مردانی که ازدواج می کنند ممکن است به دلایل مختلفی با هم اختلاف نظر پیدا کنند و به مشاوره مشکلات خانوادگی نیاز داشته باشند.به دلیل این که رفتار انسان ها متغیر و به این دلیل که رابطه ای که زوج ها دارند، مخصوص به خودشان است، مشکلاتی هم که هر دو نفر تجربه می کنند متفاوت است. بنابراین دادن توصیه های یکسان به افراد مختلف که مشکلات متفاوتی دارند کار درستی نیست. به همین دلیل در مشاوره مشکلات خانوادگی سعی می شود با بررسی شرایط زن و مرد، توصیه های مفیدی برای بهتر شدن زندگی شان به آنها کرد.


توصیه های مشاوره مشکلات خانوادگی
مشکلاتی که در خانواده و در بین زن و مردی که ازدواج کرده اند پیش می آید، نیاز به توجه و حل و فصل دارند. این مشکلات اگر نادیده گرفته شوند، آینده ازدواج و آینده زندگی مشترک را تحت تاثیر قرار می دهند. نادیده گرفتن مشکلات شبیه تخریب پایه های یک ساختمان با سرعت  بسیار کم است که در کوتاه مدت مشکلی ایجاد نمی کند اما در بلند مدت باعث از بین رفتن ازدواج می شود.

در چنین شرایطی است که مشاوره مشکلات خانوادگی به کمک زنان و مردانی که در رابطه شان به مشکل برخورده اند می آید و به آنها کمک می کند تا بتوانند به زندگی عادی برگردند. توصیه هایی که روانشناسان برای بهتر شدن زندگی می کنند، گاهی چنان پیش پا افتاده به نظر می رسند که افراد آنها را اجرا نمی کنند اما اگر اجرا کنند متوجه می شوند که این توصیه ها چه تاثیری خواهد داشت.

در اداکه چند راه حلی که در مشاوره مشکلات خانوادگی پرکاربرد است، بیان می شود:

 

۱- لیست تهیه کنید
برای اولویت بندی و ترتیب بندی مشکلات زندگی مشترک اولین قدم این است که افراد لیست تهیه کنند. این لیست باید شامل مسائل مختلفی باشد. از پیش پا افتاده ترین مسائلی که بر سر آنها اختلاف وجود دارد، مانند غذاها، تا مسائل مهمی مانند اعتقادات مذهبی در این لیست قرار می گیرند.

پس از این که زن و مرد این لیست را تهیه کردند باید سعی کنند در فرصتی مناسب با هم این لیست را بررسی کنند و علت مواردی که نوشته اند را با هم مرور کنند. فایده تهیه لیست از اختلافات این است که زن و مرد می توانند بر روی مشکلاتی که دارند متمرکز شوند. هم چنین اتفاق دیگری که می افتد این است که تمام مشکلاتی که دارند را بیان می کنند و اجازه نمی دهند که مسئله ای نادیده گرفته شود و بی توجه باقی بماند.

فایده دیگری که تهیه این لیست از مشکلات زناشویی دارد این است که باعث می شود زن و مردی که مشکل دارند، بپذیرند که اختلاف نظر دارند و اگر اختلاف هایی که دارند، بعدها حل نشد، به دنبال راهکار دیگری باشند. در واقع تهیه این لیست که در مشاوره مشکلات خانوادگی بر روی آن تاکید می شود، از عادی جلوه دادن مسائل جلوگیری می کند. (How to Deal With the 15 Most Common Marriage Problems)

 

۲- از خودتان شروع کنید
یکی از ایراداتی که همیشه متوجه زنان و مردانی است که در زندگی زناشویی شان مشکل دارند، این است که نمی خواهند بپذیرند که خودشان هم ممکن است باعث شوند که در زندگی های زناشویی مشکل ایجاد شود. به صورت معمول همه افراد تلاش می کنند تا مسائل و اختلاف های پیش آمده را بر گردن شریک زندگی شان بیندازند و خودشان را از مسائلی که وجود دارد تبرئه کنند.

به همین دلیل یکی از توصیه های مهمی که مشاوره مشکلات خانوادگی و برای حل کردن مشکلات زناشویی می شود این است که زن و مرد باید از خودشان شروع کنند. باید سعی کنند به رفتار و حرکات خودشان در زندگی مشترک توجه ککند و ببینند که مشکلاتی که در زندگی شان دارند تجربه می کنند از کجا سرچشمه می گیرد و برای حل و فصل شدن مشکلات بهتر است کدام رفتارهایشان را کنار بگذارند.

 

۳- شنونده بهتری باشید
یکی از مشکلاتی که بسیاری از زوج ها در زندگی مشترک شان دارند این است که به حرف های همدیگر درست گوش نمی کنند. این مشکل بزرگ موجب می شود که حتی کوچکترین و پیش پا افتاده ترین مسائل هم تبدیل به معضلات بزرگی شود. به همین علت است که در مشاوره مشکلات خانوادگی به زن و شوهر ها توصیه می کنند که به حرف های همدیگر گوش کنند.

الزامی وجود ندارد که زن و مرد فقط مشکلات و اختلاف نظرهایشان را با هم مطرح کنند. به صورت معمول، شنونده بودن، یک مهارت بسیار بزرگ است که هر زوج موفقی باید داشته باشند. شنیدن حرف های روزمره همدیگر و اتفاقاتی که در طول روز برای هر کدام از زن و مرد افتاده است فواید زیادی دارد که بر زندگی تاثیر فراوانی می گذارد.

زمانی که زنی می بیند که همسرش به حرف های او گوش می دهد، احساس صمیمیت بیشتری خواهد کرد و به این ترتیب زندگی از روند تکراری خودش خارج می شود و هر دو طرف می توانند با فراغت بال از زندگی شان لذت ببرند. هم چنین زمانی که ارتباط زن و مرد مستمر باشد و دائما با هم صحبت کنند و صحبت های همدیگر را بشنوند، به راحتی مشکلات شان را برای هم بیان می کنند و شرایط زندگی را تغییر می دهند.

این مطالب را از دست ندهید

آدرس مرکز مشاوره شیراز

تلفن پذیرش :  09120206501

ایمیل  : info[at]moshaverava[dot]ir

مرکز مشاوره در شیراز| آوای فرشته

مرکز مشاوره در شیراز آوای فرشته تخصصی ترین و بزرگترین گروه روانشناسی در شیراز ، واقع در ستارخان می باشد که خدمات ارزیابی روانشناختی در شیراز، مشاوره کودک  در شیراز ،  روانشناسی کودک در شیراز، تست های روانشناسی  در شیراز، روانسنجی  در شیراز، تست هوش و استعدادیابی، رواندرمانی اختلالات بالینی، مشاوره ازدواج، مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی و شغلی را زیر نظر بهترین دکتر روانشناس و روانشناس خوب در شیراز ارائه می دهد. از مزیت های گروه روانشناسی و کلینیک روانشناسی آوای فرشته می توان به تعهد و تجربه روانشناس، درمان چندوجهی و تیمی، تجهیزات پیشرفته و بروز، آرامش فیزیکی و دسترسی مناسب اشاره کرد. مخاطبین کلینیک روانشناسی آوای فرشته کودکان، نوجوانان، والدین و خانواده ها، زوجین، مدیران و سازمان ها و تمامی افرادی که به سلامت روان، آرامش و پیشرفت اهمیت می دهند، هستند.